POLSKI ZWIĄZEK JUDO

rok założenia 1957

Jesteś tutaj

Grudzień 2023

Praca biura PZ Judo w dniu 02.01.2024

Szanowni Państwo,
uprzejmie informujemy, że w dniu 02.01.2024 Biuro Polskiego Związku Judo jest nieczynne.

Mistrzostwa Świata i Europy: tegoroczne sukcesy Polaków w weteranach i judo kata

W 2023 roku polscy judocy z sukcesami startowali w Mistrzostwach Świata i Europy weteranów. Dorobek medalowy poprawili też nasi kadrowicze w judo kata, a na podium znalazła się utalentowana para Aleksandra Masternak/Patryk Urban.

W Mistrzostwach Europy w słoweńskim Celje-Podčetrtek Aleksandra Masternak i Patryk Urban zdobyli brązowy medal w konkurencji Nage No Kata. Na 4 miejscu uplasowali się zaś: seniorzy Bartosz Machna/Dawid Kajdy w Nage No Kata i juniorzy Antoni Ptak/Stanisław Ptak w Ju No Kata, Oliwia Cichy/Kevin Jeremiasz w Katame No Kata.

Wielkie turnieje międzynarodowe w Polsce w 2024 roku

Młodzieżowe Mistrzostwa Europy U-23 w 2024 roku będą kolejnym wielkim międzynarodowym turniejem mistrzowskim organizowanym w naszym kraju za kadencji Jacka Zawadki, Prezesa Polskiego Związku Judo.

MME do lat 23 (najstarszy rocznik to 2002) - indywidualne i drużyn mieszanych - odbędą się w dniach 15-17 listopada w Pile (Wielkopolska).

W ciągu 7-letniej pracy Jacka Zawadki na stanowisku szefa Polskiego Związku Judo, odbyło się mnóstwo imprez największe rangi, a były to:

- Mistrzostwa Europy Seniorów 2017 Warszawa

- Mistrzostwa Europy Kadetów 2019 Warszawa

Polscy sędziowie w rankingu Europejskiej Federacji Judo

Francuz Matthieu Bataille, były Mistrz Europy i medalista Mistrzostw Świata, oraz była reprezentantka Rumunii Ioana Babiuc zostali wybrani najlepszymi sędziami przez Europejską Unię Judo. W rankingu znalazło się ponad 200 osób, w tym kilkanaścioro z Polski.

Na liście widnieją nazwiska takich sędziów, jak:

mężczyźni:

Mistrz Świata Kadetów Szymon Szulik: w juniorach w nowej wadze

Pierwszy polski Mistrz Świata Kadetów Szymon Szulik zmienia kategorię wagową z -66 na -73kg. W nowym roku rozpocznie rywalizację w juniorach. Długofalowym celem jest awans na Igrzyska Olimpijskie w Los Angeles w 2028 roku.

- Tytuł Mistrza świata jest potwierdzeniem, że ciężka praca i determinacja doprowadzą do zwycięstwa. Ten medal pokazał mi, że w juniorach bądź seniorach także będę miał szansę na ponowne osiągnięcie takiego sukcesu lub nawet większego – mówi 17-letni Szymon Szulik.

7 medali Polaków w Mistrzostwach Świata i Europy w 2023 roku

Polscy judocy w 2023 roku zdobyli 7 medali w Mistrzostwach Świata i Europy. Pierwszym Mistrzem Świata Kadetów z naszego kraju został Szymon Szulik, który w sierpniu w Zagrzebiu pokonał 5 rywali i zwyciężył w kategorii -66kg.

Brąz w tych zawodach wywalczyła Zuzanna Banaszewska w wadze +70kg.

Zarówno w juniorskich Mistrzostwach Świata, jak i Mistrzostwach Europy po brąz sięgnęła Martyna Glubiak w kat. -63kg. W holenderskiej Hadze na 3 stopniu podium MEJ stanął także Grzegorz Teresiński +100kg.

Strony