POLSKI ZWIĄZEK JUDO

rok założenia 1957

Jesteś tutaj

Bartosz Borzęcki po wygranej w Opolu: zapomniałem o kontuzji

Po blisko 2-letniej przerwie na tatami wrócił Bartosz Borzęcki (UKJ Ryś Warszawa) i wygrał rywalizację w wadze -81kg podczas Pucharu Polski Juniorów w Opolu. – Najważniejsze, że zapomniałem o kontuzji – mówi 18-letni judoka.

Po zdobyciu Wicemistrzostwa Polski Kadetów w połowie 2018 roku, w sezonie 18/19 Bartosz Borzęcki zajmował 5 i 7 lokaty w Pucharach Europy na Słowenii i w Hiszpanii. W 2019 roku wywalczył brąz podczas MP U18, a następnie startował w Pucharach w Europy w Rumunii i Bielsku-Białej.

- Po tych drugich zawodach doznałem poważnej kontuzji, tj. zerwałem więzadło krzyżowe i uszkodziłem łąkotkę. W związku z szyciem łąkotki rehabilitacja musiała rozpocząć się dopiero po 3 miesiącach. Z kolei po 8 miesiącach od operacji i ciężkiej, codziennej 4-godzinnej pracy rehabilitacyjnej okazało się, że potrzebna jest kolejna operacja. Przemieściła się śruba i trzeba było ją usunąć. Niestety znowu musiałem chodzić o kulach i rehabilitacja wydłużyła się o kolejne miesiące – powiedział judoka stołecznego UKJ Ryś.

Bartosz Borzęcki dodał, że treningi judo wznowił we wrześniu 2020 roku, a więc po 16-miesięcznej absencji. A już pół roku później wygrał krajowe zawody pucharowe juniorów w Opolu. Wszystkich pięciu przeciwników pokonał przed czasem.

- Dobrze mi się walczyło, zarówno psychicznie, jak i fizycznie. Cieszę się, gdyż nie bałem się o kontuzję. Trzy walki wygrałem w parterze przez trzymania. Jedną przez kouchi-maki-komi. Finał wygrałem przez sode, ale w wersji z kolan i z dwóch rękawów – przyznał najlepszy judoka kat. -81kg, który w finale pokonał Adama Majewskiego (UKJ ASzWoj Warszawa).

W dniach 27-28 marca Bartosz Borzęcki wystąpi w Mistrzostwach Polski Juniorów w Warszawie. To będzie jego debiut w tych zawodach.

- Najważniejsze, abym się dalej rozwijał. Ćwiczyć, wzmocnić się pod każdym względem, startować i wygrywać – to są moje cele. Chcę stawać się lepszym w tym, co robię – mówił judoka, który jest uczniem 158 liceum ogólnokształcącego im. Księżnej Izabeli Czartoryskiej, uczęszcza do 3 klasy dla zawodników sportu kwalifikowanego.

Rok temu w MPJ w Trzebnicy w wadze -81kg triumfował Jakub Pankowski (Klub Judo AZS Opole). Kilka dni temu zajął on 5 pozycję w seniorskich zawodach European Open w Pradze.