POLSKI ZWIĄZEK JUDO

rok założenia 1957

Jesteś tutaj

Beata Pacut znów może spotkać się w 1/8 finału z Japonką Hamadą

Mistrzyni Europy Beata Pacut (-78kg) wylosowała Sarah-Myriam Mazouz z Gabonu w pierwszej rundzie olimpijskiego turnieju judo w Tokio. W kolejnej rundzie (1/8 finału), jeśli pokona rywalkę z Afryki, spotka się z byłą Mistrzynią i Wicemistrzynią świata Japonką Shori Hamadą.

Beata Pacut przegrała z Shori Hamadą na początku kwietnia w finale prestiżowych zawodów Grand Slam w tureckiej Antalyi. Zawodniczka gospodarzy jest złotą medalistką MŚ 2018 i srebrną MŚ 2019. Z kolei Polka trzy miesiące temu zwyciężyła w ME w Lizbonie.

W igrzyskach Beat Pacut zadebiutuje za tydzień w czwartek, a jako pierwsza z Polaków w turnieju judo w Tokio wystąpi w niedzielę Agata Perenc (-52kg). Jej przeciwniczką będzie Brazylijka Larissa Pimenta, a w 1/8 finału już czeka Japonka Uta Abe, 2-krotna triumfatorka mistrzostw globu (2018-2019).

Startująca w poniedziałek Julia Kowalczyk (57 kg) wylosowała Węgierkę Hedvig Karakas, a rywalizująca we wtorek Agata Ozdoba-Błach (63 kg) - Ekwadorę Estefanię Garcię. Polki mają w dorobku m.in. brązowe krążki MŚ, ale sukcesy odnoszą także ich rywalki. Hedvig Karakas stawała na podium MŚ i ME już ponad dekadę temu, zaś w listopadzie 2020 sięgnęła po tytuł mistrzyni kontynentu. Natomiast Estefania Garcia wygrywała panamerykańskie igrzyska i mistrzostwa.

W olimpijskim turnieju judoków wystąpi dwóch Polaków: Piotr Kuczera (90 kg) zmierzy się z mistrzem Europy Gruzinem Lashą Bekaurim, a Maciej Sarnacki (+100 kg) z wicemistrzem globu z 2018 roku Azerem gruzińskiego pochodzenia Ushangi Kokaurim.

Losowanie
25 lipca, -52kg Agata Perenc (Polska) - Larissa Pimenta (Brazylia)
26 lipca, -57kg Julia Kowalczyk (Polska) - Hedvig Karakas (Węgry)
27 lipca, -63kg Agata Ozdoba-Błach (Polska) - Estefania Garcia (Ekwador)
28 lipca, -90kg Piotr Kuczera (Polska) - Lasha Bekauri (Gruzja)
29 lipca, -78kg Beata Pacut (Polska) - Sarah-Myriam Mazouz (Gabon)
30 lipca, +100kg Maciej Sarnacki (Polska) - Ushangi Kokauri (Azerbejdżan)