POLSKI ZWIĄZEK JUDO

rok założenia 1957

Jesteś tutaj

Biało-Czerwonych zwycięstwa z Davydovą i Macedo w Tel Avivie

Piąte pozycje Julii Kowalczyk (-57kg) i Agaty Ozdoby-Błach (-63kg) to najlepsze wyniki reprezentantów Polski w Grand Slamie w Tel Avivie. Najbardziej wartościowe zwycięstwa, nad rywalami z miejsc 15-16 na świecie, odnieśli wspomniana Agata Ozdoba-Błach i Piotr Kuczera (-90kg).

- Wymiernym efektem tego startu jest ponowny powrót Agaty Ozdoby-Błach na lokatę dającą dziś kwalifikację olimpijską i umocnienie pozycji Julii Kowalczyk i kolejny jej krok w kierunku rozstawienia w turnieju olimpijskim - zaznaczył Mirosław Błachnio, trener reprezentacji Polski.

Obie wymienione Polki są brązowy medalistkami Indywidualnych Mistrzostw Świata, zaś Agata Ozdoba-Błach ma w dorobku też brąz Indywidualnych Mistrzostw Europy. W Izraelu judoczka zajmująca 31 lokatę na liście Międzynarodowej Federacji Judo wygrała m.in. z plasującą się na 15 miejscu na świecie Rosjanką Darią Davydovą oraz – walkowerem – 24 w rankingu Brytyjką Lucy Renshall.

- Nie jest przypadkiem, że najlepiej wypadły reprezentantki w kategoriach wagowych, w których w naszym kraju jest najbardziej zacięta rywalizacja. Przekłada się ona na wysoki poziom sportowy, a co za tym idzie na wyniki międzynarodowe. To prosty fakt, który powinien być punktem odniesienia dla trenerów klubowych. Tyle czasu poświęcają na sprawy, na które nie mają wpływu ani rzetelnej wiedzy, m.in. analizę i ocenę pracy sztabu szkoleniowego PZ Judo. Mają za to ogromny wpływ na przygotowanie swoich zawodników tak, aby mogli reprezentować Polskę lepiej od obecnych kadrowiczów. Z pewnością jako trener reprezentacji nikogo takiego nie przeoczę - zapowiedział selekcjoner Mirosław Błachnio.

W swoim pierwszym pojedynku Grand Slam w Tel Avivie zwycięstwo z wyżej notowanym rywalem odniósł 30 na świecie Piotr Kuczera, który pokonał Brazylijczyka Rafaela Macedo, nr 16 w zestawieniu.

Cenne doświadczenie zbiera 20-letni Adam Stodolski, który w seniorskiej klasyfikacji kategorii -73kg był dotąd 219. W Izraelu wygrał z zajmującym 56 lokatę Hiszpanem Salvadorem Casesem Rocą.

Pojedyncze wygrane pojedynki zapisali na swoim koncie także: -52kg Karolina Pieńkowska, -57kg Anna Kuczera i -63kg Angelika Szymańska.

W klasyfikacji medalowej najlepsi okazali się Francuzi, którzy triumfowali w 3 kategoriach, a także mieli 2 srebrne krążki i 1 brązowy. Za nimi Gruzja 2-1-5 i Izrael 1-2-1.

W ostatni weekend lutego Biało-Czerwoni rywalizować będą w European Open w Pradze, a marcowe starty rozpoczną w dniach 05-07.03 w Grand Slamie w stolicy Uzbekistanu Taszkiencie.