Brązowa medalistka ME Kadetek Katarzyna Sobierajska zadebiutuje w Grand Slamie

18-letnia Katarzyna Sobierajska (AZS UW Warszawa), brązowa medalistka ubiegłorocznych Mistrzostw Europy Kadetek w Warszawie, w sobotę zadebiutuje w zawodach najwyższej rangi – Grand Slam. Bardzo silnie obsadzony turniej odbędzie się w Budapeszcie.

W ubiegłym roku Katarzyna Sobierajska zdobywała medale podczas Pucharów Europy Kadetek, w tym 2 złote, stanęła na podium Mistrzostw Europy i zajęła 5 pozycję w Mistrzostwach Świata. Jeszcze przed pandemią uplasowała się na 7 miejscu w European Open w Seniorek, a następnie zwyciężyła w Mistrzostwach Polski Juniorek.

Już za kilka dni wystąpi w stolicy Węgier. – Nie startowałam jeszcze ani w Grand Prix ani Grand Slam. Sobotnie zawody to przede wszystkim łapanie doświadczenia, sprawdzenie na czym „stoję” – mówi utalentowana judoczka kategorii wagowej -70kg.

Po długiej przerwie, spowodowanej brakiem startów w ciężkim okresie epidemicznym, Katarzyna Sobierajska wystąpiła w Mistrzostwach Polski Seniorek w Trzciance. Walczyła w swoim regionie – Wielkopolsce, chociaż jej rodzinna miejscowość Przemęt jest oddalona od Trzcianki o ponad 150 km.

- Na zawodach w Trzciance czułam się dobrze. To był mój pierwszy turniej od początku pandemii. Najbardziej zadowolona jestem z walki o trzecie miejsce, walczyłam z bardzo doświadczoną zawodniczką Karoliną Tałach-Gast (Wybrzeże Gdańsk), więc walka nie była łatwa – powiedziała.

Podczas MPS wygrała też z Anną Dybą (AZS AWF Wrocław) i Agatą Pałką (Olimp Nowa Sól), a przegrała w półfinale z Elizą Wróblewską (Power Duck Akademia Judo Poznań), która po raz 2 w karierze została Mistrzynią Polski.

- Wygrywałam głównie na swoje techniki, ale na przykład w ostatnim pojedynku na technikę, której wcześniej nie wykonywałam. To Yoko-guruma – zaznaczyła wychowanka UKS Pohl Judo Przemęt.

W Grand Slamie w wadze -70kg zgłoszonych jest ponad 20 zawodniczek. Z nr 1 wystąpi Mistrzyni Świata z 2019 roku i Wicemistrzyni Świata z 2018 roku Marie Eve Gahie.

- Bardzo lubię oglądać te zawodniczkę, ale wiadomo, jak na razie jest moim zdaniem poza zasięgiem – dodała Katarzyna Sobierajska.