Damian Kubiak: chcę wykorzystać ostatnie szanse w kadetach

W miniony weekend Damian Kubiak (Akademia Judo Poznań) zdobył złoty medal Pucharu Europy kadetów w Fuengiroli w wadze -90kg. - To mój ostatni sezon w tej kategorii wiekowej i chcę wykorzystać szansę na sukcesy międzynarodowe – mówi reprezentant Polski. Pierwsze miejsce w Hiszpanii wywalczyła także Maria Jesionek (-52kg/UKJ Lemur Warszawa).

Damian Kubiak pokonał Azerów Mahhamada Pashajeva i Farida Niyazova oraz w finale Szweda Alfreda Veluta. - Ku mojemu zaskoczeniu Azerzy byli mniej silni fizycznie niż rywal ze Szwecji, lecz mieli większy wachlarz technik – przyznał triumfator zawodów.

Oceniając swój występ w Fuengiroli, powiedział: - Pierwszą walkę wygrałem przez waza-ari po wykonaniu koshi-guruma. Półfinał zakończył się po tym, jak przeciwnik otrzymał trzy kartki. W finale zwyciężyłem na seoi-nage. Byłem na pewno lepiej przygotowany kondycyjnie, porównując do poprzednich Pucharów Europy.

Wcześniej poznanianin startował w PE kadetów w czeskich Teplicach i Bukareszcie. Miało to miejsce w 2021 roku. - W Teplicach przegrałem pierwszą walkę, zaś w Rumunii wygrałem pierwszy pojedynek, a odpadłem z turnieju po porażce w drugim. Uważam, że wówczas moi rywale byli bardziej przygotowani fizycznie i technicznie. Ale przed tym sezonem zrobiłem duży postęp na macie i siłowni – zaznaczył Damian Kubiak.

Złoty medalista zawodów w Hiszpanii jest aktualnym Wicemistrzem Polski kadetów w wadze -90kg. Natomiast pod koniec 2020 roku sięgnął po tytuł wśród młodzików.

- Jest to mój ostatni sezon w kadetach. Moimi celami międzynarodowymi na 2022 roku będzie zdobycie kwalifikacja na EYOF w słowackiej Bańskiej Bystrzycy (lipiec) i na Mistrzostwa Świata w Sarajewie w Bośni i Hercegowinie (sierpień). Chciałbym w tych imprezach powalczyć o podium – przyznał Damian Kubiak.

Z sukcesami w judo walczą także jego bracia Filip i Kacper, a w klubie Akademia Judo jest także Nikodem Kubiak (nie są spokrewnieni).

- Z naszego rodzeństwa Kacper jest najstarszy, Filip „średni” i ja najmłodszy. Kacper jest aktualnym Mistrzem Polski Młodzieży a Filip wicemistrzem juniorów. W 2017 roku Kacper był 3 na Pucharze Europy też w Hiszpanii - dodał Damian Kubiak, który judo trenuje już od 11 lat.