POLSKI ZWIĄZEK JUDO

rok założenia 1957

Jesteś tutaj

Dominik Majowski – celuję w medal Mistrzostw Europy w Pradze

- Dobre wyniki w zawodach European Open mogą pomóc mi w zakwalifikowaniu się do reprezentacji na Mistrzostwa Europy. W Pradze celem będzie zdobycie medalu w wadze +100kg – mówi Dominik Majowski (GKS Czarni Bytom).

Jesienią 2019 roku 22-letni Dominik Majowski zdobył brązowy medal Mistrzostw Polski w kategorii do 100kg. Złoto wywalczył Oleksii Lysenko (AZS AWF Warszawa), srebro Kacper Szczurowski (KŚ AZS Gliwice), a na najniższym stopniu podium z bytomianinem stanął Iwo Baraniewski (UKJ 225 Warszawa). Wszyscy są medalistami MME lub MŚJ, a i Dominikowi Majowskiemu niewiele zabrakło do medalu w „plusie” podczas ME U23 w Izhevsku.

- Przed wspomnianymi Młodzieżowymi ME w Rosji zapadła decyzję, że przechodzę do najcięższej kategorii. Konsultowałem się w tej sprawie z trenerem klubowym Przemysławem Matyjaszkiem i trenerem kadry narodowej Mirosławem Błachnio. Każdy zawodnik chce od razu wkroczyć do nowej kategorii z przytupem i ja też chciałbym uzyskiwać dobre wyniki na kolejnych zawodach. Na razie skupiam się na najbliższych startach i liczę, że otworzą mi drogę do walki na wielkich imprezach – powiedział Dominik Majowski, który pojedynek o brąz na MME przegrał z Białorusinem Yahorem Kukharenką.

Judoka GKS Czarni, który obecnie waży ok. 108kg, już w ten weekend weźmie udział w European Open (Puchar Świata) w bułgarskiej Sofii. Z kolei miesiąc później (29 lutego – 1 marca) startować będzie w turnieju tej samej rangi w warszawskiej hali Arena Ursynów.

Dominik Majowski zaznaczył, że zależy mu na pokazaniu jak najlepszego judo oraz woli walki i zwycięstwa. Dla niego celem na pierwsze półrocze są Mistrzostwa Europy Seniorów w Czechach. Niewiele mu zabrakło do podium MME w Rosji.

- W Izhevsku nie byłem jeszcze gotowy na medal, zabrakło około 2-3 tygodni na adaptację. Myślę, że wtedy mógłbym zostać mistrzem kontynentu w nowej kategorii wagowej. Teraz liczę, że dobre wyniki w zawodach European Open pomogą mi w zakwalifikowaniu się do reprezentacji na Mistrzostwa Europy. W Pradze celem będzie zdobycie medalu w wadze +100kg – zaznaczył.

ME w czeskiej stolicy odbędą się zaledwie kilka dni po 23 urodzinach reprezentanta Biało-Czerwonych (ur. 25 kwietnia 1997 roku). Aktualnie w kadrze narodowej w wadze ciężkiej walczą Maciej Sarnacki i Kamil Grabowski, a swych sił w plusie próbował również Oleksii Lysenko.

- Miałem okazję ostatnio walczyć z Kamilem, niestety przegrałem, ale pojedynek był bardzo dobry. Z Oleksym rywalizowałem z kolei na obozie kadry na randori. A jeśli chodzi o zagranicznych rywali, kilka razy walczyłem na randori z utytułowanym Lukasem Krpalkiem. Udawało mi się nawet rzucać czeskiego judokę – przyznał Dominik Majowski.

Czech jest Mistrzem Olimpijskim z Rio de Janeiro w wadze -100kg oraz Mistrzem Świata z 2019 roku w kategorii +100kg.