POLSKI ZWIĄZEK JUDO

rok założenia 1957

Jesteś tutaj

EO w Warszawie: Kinga Wolszczak – chcę umacniać swoją pozycję w kraju i w Europie

- Dopiero rozpoczynam starty seniorskie, ale krok po kroku chcę umacniać swoją pozycję w kraju i w Europie – mówi 18-letnia Kinga Wolszczak (+78kg) przed debiutem w European Open w Arenie Ursynów, czyli Turnieju Warszawskim (29 lutego – 1 marca).

Po bardzo dobrych występach w Otwartych Pucharach Europy kategorii kadetek i juniorek, w których zawodniczka WKS Śląsk Wrocław wywalczyła 4 złote medale i wystąpiła łącznie w 7 finałach, Kinga Wolszczak zaczyna rywalizację w seniorkach. Trenowała na campie w Paryżu i wystąpiła w EO w Bratysławie, a obecnie ćwiczy na zgrupowaniu reprezentacji Polski w Spale.

- Miałam możliwość konfrontacji z najlepszymi zawodniczkami na świecie. We Francji walczyłam z takimi gwiazdami judo jak Kubanka Idalys Ortiz, Romane Dicko czy Larisa Cerić oraz wieloma innym znakomitymi zawodniczkami – powiedziała Kinga Wolszczak, 12-krotna medalistka PE Kadetek i Junirek.

Idalys Ortiz to Mistrzyni i Wicemistrzyni Igrzysk Olimpijskich, 2-krotna Mistrzyni Świata i 2-krotna Wicemistrzyni Świata. Francuzka Romane Dicko w wieku 18 lat została Mistrzynią Europy Seniorek, a w tym sezonie 20-letnia judoczka wygrała Grand Slam w Paryżu i Grand Prix w Tel Avivie. Larisa Cerić z Bośni i Hercegowiny jest brązową medalistką Mistrzostw Świata z 2018 roku i wielokrotną medalistką ME.

- Skupiałam się na połączeniach ataków, od dłuższego czasu nad tym pracuje. Jednak przed każdą walką trener wyznaczał mi osobne cele do zrealizowania w walce z konkretną zawodniczką. Seniorki ogólnie są bardzo mocne fizycznie oraz walczą bardziej "brutalnie", jednak i z tym staram się sobie radzić. W poszczególnych walkach udawało mi się zdobywać punkty, jednak były to bardzo zacięte pojedynki – przyznała Kinga Wolszczak.

Do rywalizacji w wadze ciężkiej w European Open w Warszawie zgłoszone są także m.in. Paula Kułaga i Anna Załęczna. Obie w tym roku zdobywały już brązowe krążki w zawodach tej rangi – Paula Kułaga w Portugalii, zaś Anna Załęczna kilka dni temu na Słowacji. Toruniance w Bratysławie podczas rzutu w walce o 3. miejsce odnowił się jednak uraz pleców.

- Na turniejach rangi European Open (Puchar Świata) chcę pokazać się z jak najlepszej strony, jednak nie nastawiam się na konkretny wynik. Dopiero rozpoczynam starty seniorskie, ale krok po kroku chcę umacniać swoją pozycję w kraju i w Europie – mówi judoczka z Wrocławia.

Po Turnieju Warszawskim Kinga Wolszczak ma zaplanowany start w Mistrzostwach Polski Juniorów. Później wystąpi w PE Juniorek w Lignano. Rok temu we Włoszech sięgnęła po srebro.

- Głównym celem na sezon 2020 są Mistrzostwa Europy Juniorek na początku września w Luksemburgu – powiedziała.