POLSKI ZWIĄZEK JUDO

rok założenia 1957

Jesteś tutaj

EO w Warszawie: siostry Paulina i Nikola Szlachta wystąpią w Arenie Ursynów

Pochodzące z Myślenic w Małopolsce siostry Paulina (-48kg) i Nikola Szlachta (-52kg) wystąpią w najbliższą sobotę w seniorskich zawodach European Open w Warszawie. Turniej w Arena Ursynów, zaliczany do kwalifikacji olimpijskich, rozgrywany będzie też w niedzielę. Dla obydwu judoczek celem są Igrzyska w 2024 roku.

W poprzedni weekend obie judoczki startowały w Pucharze Polski Juniorek w Opolu. 19-letnia Paulina Szlachta pokonała 4 rywalki i zdobyła złoty medal, a rok młodsza Nikola Szlachta wywalczyła srebro, po 3 zwycięstwach i finałowej porażce z Aleksandrą Janeczko (UKJ Arcus Warszawa).

- Dla mnie start w European Open będzie dopiero drugim po ostatniej półrocznej przerwie. Dopiero wdrażam się w walki, lecz występ w Opolu uważam za całkiem dobry. W pierwszej walce rzuciłam rywalkę na uchi mata, a dwa pojedynki wygrałam na morote seoi nage, raz po nim przeszłam do trzymania. Tylko jeden, drugi w grupie, rozstrzygnęłam w ne waza przez trzymanie - powiedziała Paulina Szlachta.

Rodzeństwo zaczynało treningi w myślenickim Sokole, a później ćwiczyły w sekcji judo Wisły Kraków oraz następnie w UKS Judo Wolbrom. Obecnie są zawodniczkami KS AZS AWF Wrocław.

- Myślę, że trzeba jeszcze popracować nad niektórymi elementami w walce, by być skuteczniejszym, zwłaszcza na arenach międzynarodowych. Opolski start był dobrym sprawdzianem przed European Open, ponieważ stoczyłam 4 pojedynki i dobrze się czułam. Zawody pucharowe pomogły mi się trochę bardziej otworzyć po tej przerwie i mam przeczucie, że mój występ w Arenie Ursynów w Warszawie będzie lepszy od poprzedniego - dodała.

Paulina Szlachta rywalizowała już w kilku seniorskich imprezach - Pucharze Europy i Pucharze Świata w Bratysławie oraz Pucharze Europy w Hiszpanii. Po znacznie dłuższej przerwie, spowodowanej ciężką kontuzją, do judo wróciła jej młodsza siostra Nikola. Do bezpośredniej walki nie dojdzie, gdyż Natalia Szlachta zgłoszona jest w wadze -52kg.

- Jestem nastawiona bardzo pozytywnie na start w stolicy i z pewnością dam z siebie wszystko. Uważam, że dobry wynik daje szansę na zdobycie kwalifikacji na Mistrzostwa Świata i Europy Juniorów. W marcu na pewno wystartuję na Mistrzostwach Polki Juniorów w Katach Wrocławskich i Akademickich MP w Pile - przyznała Paulina, która studiuje na AWF we Wrocławiu, a Nikola w tym mieście uczęszcza do 3 klasy liceum.

Judoczki pochodzą z miejscowości Borzęta koło Myślenic. Nikola jest brązową medalistka Mistrzostw Europy Kadetek na Litwie w 2017 roku, wygrała Puchar Europy Juniorek we Włoszech i zajęła 3 miejsce w zawodach tej samej rangi w Chorwacji. Z kolei Paulina sięgnęła po brąz PEJ w Gdyni i PE Kadetek na Słowenii. Była też Mistrzynią Polski Juniorek i 2 razy brązową medalistką MP Seniorek.