European Open Men w Pradze: Damian Szwarnowiecki wraca do szczęśliwej stolicy Czech

16 polskich judoków powalczy w ten weekend European Open Men w Pradze. Szczególnie w czeskiej stolicy lubi startować Damian Szwarnowiecki (-81kg). W tym samym czasie w Warszawie odbędą się zawody tej samej rangi kobiet.

W 2012 roku Damian Szwarnowiecki został w Pradze Młodzieżowym Mistrzem Europy U-23, pokonując m.in. Słoweńca Igora Potparica w półfinale i Włocha Andreę Regisa w finale. Przed 2 laty wrocławianin wywalczył srebro podczas EO w stolicy Czech. Wygrał 5 walk, np. z Holendrem Samem Van T'Westende, Ukraińcem Artemem Khomulą i w półfinale z Rosjaninem Saianem Ondarem, a dopiero w finale przegrał z Grekiem Georgiosem Azoidisem.

Obydwa te sukcesy Damian Szwarnowiecki odniósł w kategorii wagowej -73kg, obecnie startuje w -81kg.
Sezon 2018 zaczął od 5 miejsce w European Open w Sofii, gdzie w pojedynku o brąz lepszy był Belg Sami Chouchi. Potem trenował na mocnym campie po Grand Slamie w Paryżu, a następnie wystartował w Grand Slamie w Düsseldorfie.

- Pierwszą walkę wygrałem z mistrzem Azerbejdżanu Faganem Guluzadą. Następnie spotkałem się z aktualnym medalistą Mistrzostw Świata Irańczykiem Saeidem Mollaei. Po 4 minutach regulaminowego czasu przegrałem walkę na punkty, a mój przeciwnik wygrał cały turniej - przyznał Damian Szwarnowiecki, który awansował na 40 miejsce w światowym rankingu.

W Pradze w wadze -81kg wystąpią także Damian Stępień i Karol Kurzej. W listopadzie Damian Stępień był 7 w Grand Prix w Hadze, zaś Karol Kurzej w tym roku zdobył brąz podczas zawodów Danish Open w Vejen. W Pradze ma startować ponad 350 zawodników z 42 państw, w tym 16-osobowa reprezentacja Polski w składzie m.in. z Piotrem Kuczerą (-90kg), brązowym medalistą ME 2016.

W zbliżających się zawodach Damian Szwarnowiecki jest rozstawiony z nr 3. Z jedynką wystąpi Saeid Mollaei, a z dwójką Francuz Jonathan Allardon. Piotr Kuczera rozstawiony jest z nr 5, a nr 1 ma Czech David Klammert.

- Za rok spodziewamy się bardzo dużej liczby zgłoszeń na nasz męski Europen Open w Warszawie, który będzie zaliczany do kwalifikacji olimpijskich Tokio 2020. Dlatego być może turniej odbędzie się na Torwarze - mówi prezes Polskiego Związku Judo, Jacek Zawadka.