POLSKI ZWIĄZEK JUDO

rok założenia 1957

Jesteś tutaj

European Open w Pradze: brązowy medal Damiana Szwarnowieckiego

W szczęśliwej dla siebie Pradze Damian Szwarnowiecki (-73kg) zdobył brązowy medal w turnieju European Open. Wygrał dzisiaj 4 z 5 walk. Tuż za podium sklasyfikowani zostali inni reprezentanci Polski - Aleksandra Kaleta (-52kg), Arleta Podolak (-57kg) i Ksawery Morka (-73kg).

Po kilku sezonach startów w kategorii -81kg Damian Szwarnowiecki wrócił do niższej wagi, w której kiedyś świetnie się spisywał. Właśnie w wadze -73kg zwyciężył w Pradze w 2012 roku w Młodzieżowych Mistrzostwach Europy. Kilka tygodni wcześniej został Mistrzem Europy Juniorów w Poreczu. Natomiast niemal równo 5 lat temu wrocławianin wygrał seniorski Grand Prix w tureckim Samsun, a w European Open w czeskiej stolicy zajął 2 pozycję.

Dzisiaj w EO w Pradze Damian Szwarniecki wygrał przez ippon w eliminacjach z Brytyjczykiem Danielem Powellem i Mołdawianinem Adilem Osmanovem, a w ćwierćfinale przegrał z Czechem Jakubem Jecminkiem. W repasażu Polak pokonał innego Czecha Jana Svobodę i o brąz Fina Roope Korhonena.

Szansę na brązowy medal w tej samej kategorii -73kg miał Ksawery Morka, ale przegrał z Holendrem Matthijsem Van Hartenem. Wcześniej nasz zawodnik odniósł zwycięstwa z Ukraińcem Oleksandrem Koshliakiem i Czechem Filipem Ivanką. O półfinał Ksawery Morka przegrał z Rumunem Adrianem Sulcą, a w pojedynku repasażowym wygrał z Belgiem Charly Nysem.

Również na 5 miejscach w Pradze uplasowały się Aleksandra Kaleta (-52kg) i Arleta Podolak (-57kg). W decydujących walkach poniosły porażki z Mołdawianką Cristiną Blanaru oraz Belgijka Mina Libeer.

Wcześniej Aleksandra Kaleta była już w półfinale po pokonaniu Holenderki Rachel Van De Meeberg i Rumunki Eleny Stere. W walce o wejście do finału lepsza od Polki okazała się inna holenderska judoczka Naomi Van Krevel.

Arleta Podolak, była Mistrzyni Świata Juniorek, na zmianę wygrywała i przegrywała. Kolejno zwyciężyła Czeszkę Kristyną Polaskovą, uległa Holenderce Pleuni Cornelisse, wa repesażu pokonała Rumunkęę Loredanę Ohai.

W sobotę w Europan Open startowało 11 reprezentantów Biało-Czerwonych, a następnych 16 Polaków powalczy w niedzielę.