European Open w Warszawie: Mrówczyński ze złotem, polskie podium w wadze -73kg!

Polscy judocy świetnie spisali się w kategorii -73kg turnieju European Open (Puchar Świata) w Warszawie. Złoty medal zdobył Wiktor Mrówczyński, a brązowe Mateusz Garbacz i Damian Szwarnowiecki. 5 pozycja dla Adama Stodolskiego. W wadze -48kg brązowy krążek wywalczyła Paulina Szlachta.

Wiktor Mrówczyński wcześniej miał dwa srebra w imprezach tej rangi – w 2018 roku w Madrycie i w 2019 roku w Warszawie.

W finale PŚ edycja 2022 na Torwarze pokonał Gruzina Giorgiego Terashvilego. Na początku sobotnich zmagań Polak wygrał z Kazachem Bakhitzhanem Abdurakhmanovem, Czechem Eduardem Zdenovcem i Holendrem Yannickiem Van Der Kolkiem.

W kat. wagowej do 73 kg dwóch reprezentantów Biało-Czerwonych było w półfinale, a w bezpośredniej walce Wiktor Mrówczyński wygrał z Damianem Szwarnowieckim. Z kolei w ćwierćfinale Damian Szwarnowiecki pokonał Mateusza Garbacza. W 1/4 finału Adam Stodolski przegrał z późniejszym srebrnym medalistą Gruzinem Giorgi Terashvilim.

W pojedynkach o brąz Mateusz Garbacz okazał się lepszy od Brytyjczyka Dawida Powella, zaś Adam Stodolski uległ Damianowi Szwarnowieckiemu.

W drodze na najniższy stopień podium Matuesz Garbacz zwyciężył w walkach także z Izraelczykiem Shayem Daumem, Litwinem Audriusem Dunauskasem i Francuzem Joanem-Benjaminem Gabą. Z kolei Damian Szwarnowiecki wygrywał również z Holendrem Matthijsem Van Hartenem i Michałem Kowalczykiem.

Warto wspomnieć też o repasażach, w których triumfowali Polacy – Adam Stodolski wygrał z Izraelczykiem Sagivem Saharem, a Mateusz Garbacz z Yannickiem Van Der Kolkiem.

W sobotę, w pierwszym dniu zawodów na stołecznym Torwarze, po brąz sięgnęła również występująca w kategorii -48kg Paulina Szlachta. W decydującym pojedynku pokonała Belgijkę Jente Verstraeten.

Wcześniej polska zawodniczka triumfowała w rywalizacji z Hiszpanką Marią Gemmą Antoną Gomez i w repesażu z Zuzanną Woźniak, zaś w ćwierćfinale uległa Turczynce Sili Ersin.

Na 7 miejscu uplasowały się: wspomniana Zuzanna Woźniak (-48kg) oraz Karolina Pieńkowska (-52kg), 2-krotna zwyciężczyni Turnieju Warszawskiego i Aleksandra Sokołowska(-63kg).