European Open w Warszawie: Polacy z Tomaszem Kowalskim w składzie

2-krotny Wicemistrz Europy i zwycięzca Grand Slamu Jigoro Kano Tomasz Kowalski oficjalnie już kilka lat temu zakończył karierę, ale czasami pojawia się na tatami. W weekend 2-3 marca wystąpi w Europen Open w Arenie Ursynów. W składzie naszej reprezentacji jest ponad 30 judoków.

Z tej grupy Biało-Czerwonych największe sukcesy, w kategoriach od -55kg do -66kg, odnosił 31-letni dziś Tomasz Kowalski (-73kg). W 2009 i 2012 roku zdobył srebro ME Seniorów, w dorobku miał też złoto i brąz Młodzieżowych ME, złoto ME Juniorów, brąz Mistrzostw Świata Juniorów i 2 brązowe medale ME Kadetów. Mając 19 lat, jako 2 Polak w historii po Pawle Nastuli, wygrał słynny turniej Jigoro Kano w Tokio. Niestety poważny wypadek drogowy przed Igrzyskami w Londynie przerwał jego karierę.

Dla Tomasza Kowalskiego start w European Open w Warszawie będzie 2 w 2019 roku. Pod koniec stycznia zajął 3 miejsce w Reykjavik Judo Open na Islandii. Do stolicy wraca po długiej przerwie, w Turnieju Warszawskim startował w 2005 i 2007 roku. Oprócz niego, na Ursynowie w wadze -73kg walczyć będą m.in. Michał Bartusik, Wiktor Mrówczyński, Ksawery Morka i Adam Stodolski.

Do liderów polskiej kadry narodowej należy Maciej Sarnacki (+100kg), zajmujący 15 miejsce w rankingu światowym. W wadze ciężkiej są także np. Kamil Grabowski i Krzysztof Załęczny. W kategorii -81kg na dziś miejsce w turnieju olimpijskim w Tokio ma zapewnione Damian Szwarnowiecki. Na liśce zgłoszeń do EO w Warszawie znaleźli się również Damian Stępień, Arkadiusz Dziarmaga, Maciej Krogulski i Cezary Tchórzewski.

Bardzo ciekawią zapowiada się w walka w wadze -90kg. Najmocniejszymi punktami kadry Polski są Rafał Kozłowski, Piotr Kuczera i Tomasz Szczepaniak. W kategorii -100kg niespodziankę będą starali się sprawić tacy zawodnicy jak Iwo Baraniewski, Kacper Szczurowski i Oleksii Lysenko czy Dominik Majowski. Kibice mogą oczekiwać dużych emocji związanych ze startem doświadczonego Igora Dzierżanowskiego, który bardzo dobrze powalczył w Mistrzostwach Polski i Pucharze Polski. Na co dzień jest w sztabie trenera reprezentacji Mirosława Błachnio, ale wysoka forma sprawia, że stać go na dobre wyniki nie tylko na arenie krajowej.

Zawodników gospodarzy nie zabraknie także w najlżejszych kategoriach -60kg i -66kg. W tej drugiej rywalizować mają m.in. Patryk Wawrzyczek, Łukasz Kiełbasiński i Łukasz Golus.

Poprzedni turniej EO mężczyzn w Polsce odbył się w 2017 roku w Katowicach. Polsce judocy zdobyli 4 medale – 2 złote i 2 brązowe i wygrali klasyfikację drużynową. Na najwyższym stopniu podium stanęli Piotr Kuczera i Maciej Sarnacki, a brąz wywalczyli Patryk Wawrzyczek i Aleksander Beta.