POLSKI ZWIĄZEK JUDO

rok założenia 1957

Jesteś tutaj

European Open w Warszawie: znów wspólny turniej dla judoków i judoczek

14 kompletów medali zostanie rozdanych w Turnieju Warszawskim - European Open (Puchar Świata). Po długiej przerwie judocy i judoczki znów walczyć będą w jednym terminie - 29 lutego i 1 marca w Arenie Ursynów. W ostatnich latach zawodnicy i zawodniczki startowali na zmianę.

Turniej Warszawski ma długą i piękną historię, rywalizowali i wygrywali znakomici polscy judocy, jak również gwiazdy z całego świata. Po raz ostatni zawodnicy i zawodnicy walczyli razem w marcu 2002 roku. Złoto zdobyły wówczas Barbara Bukowska -52kg i Barbara Wójcicka -78kg, a srebro Inga Kołodziej -57kg i Tomasz Adamiec -66kg. Polacy wywalczyli także 6 brązowych krążków, a w klasyfikacji medalowej zajęli 2 miejsce za Hiszpanią.

Później zmieniała się nazwa - Turniej kategorii A, Puchar Świata i od 2013 roku jego kontynuacja, czyli European Open. W 2017 roku turniej został przeniesiony do Katowic, bowiem nowe władze Polskiego Związku Judo z prezesem Jackiem Zawadką na czele musiały zmierzyć się z nie lada wyzwaniem - w odstępie kilku tygodniu udało im się z sukcesem zorganizować wspomniany PŚ oraz Indywidualne i Drużynowe Mistrzostwa Europy na warszawskim Torwarze.

W 2020 roku przed podobnym zadaniem stanęła Czeska Federacja - na przełomie lutego i marca miała przeprowadzić European Open mężczyzn (w Polsce miały walczyć kobiety), zaś na początku maja w Pradze są zaplanowane Mistrzostwa Starego Kontynentu Seniorów. Czesi w porozumieniu z PZJudo i Europejską Unią Judo ustalili, że w tym roku cały turniej odbędzie się w Warszawie, a za rok cały w Czechach. Od 2021 roku ponownie kobiety i mężczyźni na zmianę będą rywalizować na matach w obydwu krajach.

W poprzednim sezonie w Arenie Ursynów startowali mężczyźni, srebrne krążki zdobyli Bartłomiej Garbacik (-60kg) i Wiktor Mrówczyński (-73kg), a brązowe - Łukasz Błach (-81kg), Piotr Kuczera (-90kg), Patryk Broniec (+100kg). Natomiast kobiety poprzednio wystąpiły w 2018 roku. Na najwyższym stopniu podium stanęły Karolina Pieńkowska (-52kg) i Arleta Podolak (-57kg), po srebro sięgnęły Anna Borowska (-57kg), Agata Zacheja (-63kg) i Paula Kułaga (-78kg), a po brąz Karolina Tałach-Gast (-63kg), Daria Pogorzelec (-70kg).

We wspomnianym 2017 roku w Katowicach najlepiej spisali się Piotr Kuczera (-90kg) i Maciej Sarnacki (+100kg), którzy zwyciężyli w swoich kategoriach wagowych.

W najbliższej edycji - w dniach 29 lutego - 1 marca wystąpi ok. 350 judoków z prawie 40 krajów, m.in. Gruzji, Francji, Kazachstanu, Mongolii, Holandii, Hiszpanii, Szwecji, Ukrainy i Stanów Zjednoczonych. W składzie reprezentacji Polski na turniej, który odbędzie się w hali przy ul. Pileckiego 122, znajdują się przed wszystkim judocy z zaplecza pierwszej reprezentacji oraz kadra młodzieżowa. Najlepsi z Biało-Czerwonych z tego turnieju mają szansę wystąpić w ME w Pradze, a niektórzy walczą jeszcze w kwalifikacjach olimpijskich.