POLSKI ZWIĄZEK JUDO

rok założenia 1957

Jesteś tutaj

Europejskie Igrzyska Studenckie: Rafał Kozłowski o "złotym" występie w Coimbrze

- Taktycznie najlepiej się zrealizowałem w pojedynkach finałowym i półfinałowym, prowadząc od początku do końca na swój sposób - mówi Rafał Kozłowski (-90kg), jeden z czworga naszych złotych medalistów Europejskich Igrzysk Studenckich. W Portugalii wygrywali też Urszula Hofman (-78kg), Anna Załęczna (+78kg) i Mateusz Garbacz (-73kg).
 
W walce o złoto w kategorii -90kg Rafał Kozłowski (Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu) wygrał z Białorusinem Viktarem Kliavusau.
 
- Zaczynając turniej z wolnym losem, w drodze po tytuł stoczyłem cztery walki. Rywale nie należeli do czołówki światowej czy europejskiej, do jakiej mam ambicje aspirować, jednakże między innymi spośród zawodników w mojej kategorii wagowej startował Brytyjczyk Jamal Petgrave. Z nim po Grand Prix w Hadze i Grand Slamie w Dusseldorfie mam bilans 1:1, ale odpadł on w walkach eliminacyjnych. Traktuje ten turniej jako start testowy w samodzielnych warunkach, bez pomocy trenerskiej na bieżąco, przed poważniejszą rywalizacją w cyklu trwających kwalifikacji olimpijskich Tokio w 2020 roku - mówi Rafał Kozłowski.
 
22-letni wrocławianin, brązowy medalista ubiegłorocznych Młodzieżowych Mistrzostw Europy, w Coimbrze pokonał również Hiszpana Ramona Roca Pinilla, Węgra Ferenca Totha i w półfinale Gruzina Davita Imerlishviliego, który wcześniej wyeliminował Jamala Petgrave'a.
 
- Niektóre pojedynki były krótkie, ale taktycznie najlepiej się zrealizowałem w finale i półfinale. Obyło się bez planowania konkretnych akcji, chciałem się sprawdzić po moim ostatnim indywidualnym starcie jakim były Mistrzostwa Europy w Tel Awiwie, na które pojechałem z ówczesną świeżo "nabytą" kontuzją - powiedział Rafał Kozłowski.
 
W portugalskiej Coimbrze Polacy wywalczyli 4 złote krążki. Na najwyższym stopniu podium stanęli ponadto Urszula Hofman (AWF Wrocław), Anna Załęczna (/Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu) oraz Mateusz Garbacz (/Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach).
 
- Wydarzenia takie jak Europejskie Igrzyska Studenckie są potrzebne w misji popularyzowania sportu, wartości jakich on ze sobą niesie i promowania aktywnego trybu życia. Cieszę się, że mogłem wziąć udział reprezentując swój uniwersytet - dodał Rafał, który obecnie przebywa z kadrą na campie w słoweńskiej Izoli, gdzie przygotowuje się do Grand Prix w Budapeszcie.