EYOF w Baku: na starcie dwanaścioro polskich judoków

Już po raz 15. rozgrywany jest Letni Olimpijski Festiwal Młodzieży Europy (EYOF). W stolicy Azerbejdżanu Baku wystartuje 101 reprezentantów Polski, w tym 12 judoków.

Rywalizacja na tatami odbywać się będzie w dniach 24-27 lipca. Na liście startowej są Oliwia Onysk -40kg, Natalia Stokłosa -44kg, Zuzanna Woźniak -48kg, Alicja Ołdak -52kg, Martyna Glubiak -63kg i Natalia Kobus -70kg oraz Filip Grela -55kg, Olaf Loska -60kg, Michał Kowalczyk -66kg, Kacper Karaś -73kg, Dymitr Janczylik -81kg i Filip Karczyk -90kg.

Część z polskich judoków wystąpiła pod koniec czerwca w Mistrzostwach Europy Kadetów na warszawskim Torwarze. Wśród nieobecnych był Michał Kowalczyk (UKJ Ryś Warszawa), który borykał się z problemami zdrowotnymi.

- Zaleczyłem wszystkie kontuzje, zarówno bolące mnie przed Ogólnopolską Olimpiadą Młodzieży kolano, jak i skręconą później kostkę. Kolano było kontuzją typowo przeciążeniową, która wystąpiła po zawodach Pucharu Europy w czeskich Teplicach – mówi 17-letni Michał Kowalczyk, który w tym sezonie zdobył srebrny medal PE w hiszpańskiej Fuengiroli oraz brązowy medal PE w Zagrzebiu. Piąte miejsce zajął w Teplicach.

W Baku Polacy w wieku 14-18 lat walczyć będą w judo, zapasach (styl klasyczny, wolny i dziewcząt), lekkoatletyce, pływaniu, koszykówce dziewcząt, kolarstwie, tenisie i gimnastyce. Jeśli chodzi o judoków, we wrześniu czeka ich występ w Mistrzostwach Świata Kadetów w Kazachstanie.

Poprzednie zawody EYOF odbyły się w 2017 roku w Gyor na Węgrzech. Po srebrny krążek sięgnął Wojciech Kordyalik +90kg, a po brązowy – Natalia Kropska -57kg. W 2015 roku w Tbilisi srebro wywalczyła Anna Dąbrowska -57kg. Z kolei 6 lat temu w holenderskim Utrechcie złoto zdobyła Kamila Pasternak +70kg. Natomiast w 2011 roku w tureckim Trabzonie na najniższym stopniu podium stanęła Beata Pacut -70kg.

Równo 10 lat temu w Fińskim Tampere drugą pozycję zajął Marcin Witkowski -73kg, a trzecią – Maja Rasińska -48kg, Weronika Czempik -70kg i Jakub Zakrzewski -90kg. Polacy zdobywają medale nieprzerwanie od pierwszej edycji turnieju, tj. od 1991 roku (Bruksela).