EYOF w Mariborze: Nicole Widłak – wygrywam ze światową czołówką

10 dni pozostało do Olimpijskiego Festiwalu Młodzieży Europy (EYOF) w Mariborze. Nasz kraj w kategorii +70kg reprezentować będzie Nicole Widłak, która na koncie ma już zwycięstwa z Estonką Emmą-Melis Aktas i Kirgizką Akmarzhan Turdazhievą, odpowiednio nr 8 i 9 w rankingu światowym kadetek.

- Pokonałam wiele bardziej utytułowanych zawodniczek ode mnie lub wyżej sklasyfikowanych w rankingu światowym. Aktas jest brązową medalistką tegorocznych Mistrzostw Europy w Odivelas, a Turdazhieva zwyciężyła Puchar Europy w Gori – mówi Nicole Widłak, zajmująca 28 miejsce w rankingu IJF.

Judoczka GKS Czarni Bytom wystąpi w Słowenii indywidualnie w kategorii +70kg oraz drużynowo +63kg. Z jej klubu startować będzie także Franciszek Lewandowski -81kg (indyw. i drużyn.).

- EYOF jest dla mnie pierwszym startem w turnieju rangi mistrzowskiej. Cieszę się, że zostałam powołana do reprezentacji Polski. W tym sezonie zdobyłam brązowy medal w PE w azerskim Goygol oraz sklasyfikowana zostałam na 5 pozycji w Zagrzebiu – powiedziała Nicole Widłak.

Wliczając ubiegłoroczny debiut w PE w Bielsku-Białej, polska judoczka wygrała 10 z 19 walk, startując w pięciu turniejach tej rangi.

- Uważam, że w Zagrzebiu miałam większe możliwości pokazania moich umiejętność, ponieważ było więcej przeciwniczek i walk. Z obu wymienionych startów jestem bardzo zadowolona, jednak ten w Azerbejdżanie bardziej cieszy, gdyż zdobyłam tam swój pierwszy medal PE – stwierdziła.

Oceniając poszczególne pojedynki, Nicole Widłak dodała: - Najwięcej satysfakcji sprawiło mi zwycięstwo w walce o brązowy medal w Goygol z Portugalką Rosą Mane. Moimi głównymi technikami w tachi-waza są ippon-seoi-nage, a także sumi-gaeshi. Zaś w ne-waza najczęściej wykonuję duszenia.

W rywalizacji krajowej główną rywalką Nicoli Widłak jest Zuzanna Banaszewska z klubu Lemur Warszawa.

Nicole Widłak judo trenuje od szóstego roku życia, czyli już 10 lat. - Moja przygoda z tym sportem zaczęła się w wakacje przed rozpoczęciem nauki w szkole podstawowej. Koleżanka poszła na trening i opowiedziała mi jak to wygląda. Wtedy postanowiłam, że na następny trening chcę pójść z nią. Po pierwszych zajęciach bardzo mi się spodobało i trenuję do teraz. Od samego początku jestem związana z GKS Czarni Bytom, gdzie moimi trenerami są Eugeniusz Misztal oraz Krzysztof Gadacz, ale początkowo trenowałam w Grizzly Judo Club, czyli uczniowskim klubie w szkole, do której chodziłam. Aktualnie uczęszczam do I LO im. Jana Smolenia w Bytomiu do klasy o profilu biologiczno-chemicznym.