POLSKI ZWIĄZEK JUDO

rok założenia 1957

Jesteś tutaj

Grand Prix: słynny Rustam Orujov na drodze Damiana Szwarnowieckiego?

Przed 2 laty Damian Szwarnowiecki przeniósł się z wagi -73kg do -81kg, a niedawno na podobne rozwiązanie zdecydował się wicemistrz Igrzysk i Mistrzostw Świata Rustam Orujov. Do walki Polaka z Azerem może dojść w sobotę w 1/16 finału Grand Prix w Taszkiencie.
 
Damian Szwarnowiecki ma wolny los w 1 rundzie, w której Rustam Orujov spotka się z Tadżykiem Dzhakhongirem Madzhidovem. W Mistrzostwach Świata przed swoją widownią w Baku Azer bez powodzenia walczył w wadze -73kg. W Uzbekistanie zadebiutuje w nowej kategorii. W tej niższej odnosił wielkie sukcesy, zdobył srebro Igrzysk w Rio i srebro MŚ w Budapeszcie, był liderem rankingu i Mistrzem Europy.
 
Wszyscy Polacy zaczną turniej Grand Prix (9-11 listopada) od 1/16 finału. Brązowy medalista niedawnych Młodzieżowych Mistrzostw Europy w wadze -100kg Oleksiy Lysenko wylosował Bułgara Daniela Dicheva.
 
Wśród kobiet wystąpią m.in. ubiegłoroczna złota medalistka Anna Borowska (-57kg) oraz Agata Perenc (-52kg) i Beata Pacut (-78kg), które w edycji 2017 wywalczyły srebrne krążki w stolicy Uzbekistanu. Każda z nich swoją pierwszą walkę stoczy w 1/8 finału.
 
W 1/16 finału Młodzieżowa Mistrzyni Europy Julia Kowalczyk (-57kg) będzie walczyła z zawodniczką gospodarzy Ibodatkhon Agojonovą. Na zwyciężczynię czeka Bułgarka Ivelina Ilieva.
 
W tym samym czasie inni nasi zawodnicy i zawodnicy wystąpią w Mistrzostwach Świata Wojskowych w Brazylii. W składzie są Kinga Kubicka, Karolina Pieńkowska, Arleta Podolak, Karolina Tałach, Agata Ozdoba-Błach, Daria Pogorzelec, Mariusz Janicki, Andrzej Umański, Łukasz Błach, Jakub Wójcik, Roman Błoński.
 
Losowanie Polaków
 
-73kg Michał Bartusik - Dmytro Kanivets (Ukraina) 1/16 finału
-81kg Damian Szwarnowiecki - Rustam Orujov (Azerbejdżan) lub Dzhakhongir Madzhidov (Tadżykistan) 1/16 finału
-81kg Damian Stępień - Nebojsa Gardasevic (Czarnogóra) 1/16 finału
-90kg Piotr Kuczera - Aziz Kalkamanuly (Kazachstan) 1/16 finału
-100kg Oleksiy Lysenko - Daniel Dichev (Bułgaria) 1/16 finału
 
-52kg Agata Perenc - Zukhrakhon Mamurjonova (Uzbekistan) lub Kseniya Danilovich (Białoruś) 1/8 finału
-57kg Anna Borowska - Hadeel Elalmi (Jordania) 1/8 finału
-57kg Julia Kowalczyk - Ibodatkhon Agojonova (Uzbekistan) 1/16 finału
-78kg Beata Pacut - Alena Kachorovskaya (Rosja) 1/8 finału
+78kg Anna Załęczna - Carolin Weiss (Niemcy) 1/8 finału