POLSKI ZWIĄZEK JUDO

rok założenia 1957

Jesteś tutaj

Grand Prix w Antalyi – Ewa Konieczny wylosowała Brazylijkę Brigidę

Kilka dni po 30 urodzinach Ewa Konieczny (-48kg) wystąpi w Grand Prix w Antalyi. Jutro w pierwszej walce spotka się z 5 zawodniczką Mistrzostw Świata w 2015 roku Brazylijką Nathalią Brigidą. W Turcji wystąpi łącznie 6 Polaków.

Ewa Konieczny, Mistrzyni Europy Juniorek z 2008 roku, od wielu lat jest liderką polskiej reprezentacji w najniższej kategorii. Po przerwie macierzyńskiej, jesienią 2018 roku wróciła do rywalizacji międzynarodowej i być może turniej w Turcji będzie dla niego pewnego rodzaju przełamaniem. Rywalki ma bardzo trudne, bowiem Nathalia Brigda w tym sezonie zdobywała brązowe medale Grand Slam w Düsseldorfie oraz Grand Prix w Tel Aviv i Tbilisi.

Jeśli judoczka GKS Czarni Bytom wygra pierwszą walkę i zrewanżuje się Nathalii Brigidzie za porażkę 4 lata temu w ćwierćfinale GP w Turcji (w Samsun), wówczas o ćwierćfinał spotka się z utytułowaną Otgontsetseg Galbadrakh. Pochodząca z Mongolii reprezentantka Kazachstanu to brązowa medalistka Igrzysk w Rio oraz MŚ w 2017 i 2018 roku.

W kategorii -57kg walczyć będą dwie polskie judoczki odnoszące już sukcesy w seniorskich zawodach na światowych i europejskich arenach - Julia Kowalczyk i Arleta Podolak. Młodzieżowa Mistrzyni Europy Julia Kowalczyk będzie walczyć z Turczynką Meltem Dindar, zaś była Mistrzyni Świata Juniorek Arleta Podolak spotka się z Serbką Maricą Periszić.

W wadze -70kg była Mistrzyni Polski Seniorek Eliza Wróblewska wylosowała Tajwankę Shang Liu-Yu. Turniej mężczyzn Wiktor Mrówczyński (-73kg) zacznie od walki z Francuzem Benjaminem Axus, ubiegłorocznym Wicemistrzem Świata w rywalizacji teamów mieszanych, zaś pierwszym przeciwnikiem Tomasza Szczepaniaka (-90kg) może być Altanbagana Gantulga (Mongolia).

Do turnieju w Turcji zgłosiło się 485 judoków - 297 zawodników i 188 zawodniczek z 75 krajów.

Wyniki losowania

-48kg Ewa Konieczny - Nathalia Brigida (Brazylia) 1/16 finału
-57kg Julia Kowalczyk - Meltem Dindar (Turcja) 1/16 finału
-57kg Arleta Podolak - Marica Periszić (Serbia) 1/16 finału
-70kg Eliza Wróblewska - Shang Liu-Yu (Tajwan) 1/16 finału
-73kg Wiktor Mrówczyński - Benjamin Axus (Francja) 1/32 finału
-90kg Tomasz Szczepaniak - Altanbagana Gantulga (Mongolia) lub Klen Kristofer Kaljulaid (Estonia) 1/16 finału