Grand Prix w Budapeszcie

Grand Prix w Budapeszcie – Yusuke Kobayashi rywalem Piotra Kuczery

Srebrny medalista ubiegłorocznego Grand Slamu w Tokio Japończyk Yusuke Kobayashi będzie rywalem Piotra Kuczery w 1/32 finału wagi -90kg Grand Prix w Budapeszcie (10-12 sierpnia).

Dziś odbyło się losowanie – startuje 578 zawodników i zawodniczek z 86 krajów, w tym nasza 20-osobowa reprezentacja.

W przypadku zwycięstwa Piotra Kuczery, brązowego medalisty Mistrzostw Europy 2016, jego kolejnym przeciwnikiem będzie Kubańczyk Ivan Felipe Silva Morales lub Amerykanin Matthew Koch. Startujący w tej samej kategorii Rafał Kozłowski w pierwszej walce spotka się z Islandczykiem Egillem Blondalem, a potem może trafić na Gruzina Giorgi Papunashvili.

Bardzo doświadczonego Czarnogórca Srdjana Mrvaljevicia wylosował Damian Stępień (-81kg). W tej wadze dojdzie do „meczu” polsko-czarnogórskiego, bowiem rywal Damiana Szwarnowieckiego to Nebojsa Gardasević.

Wśród kobiet wszystkie Polki rozpoczną rywalizację od 1/16 finału, m.in. Daria Pogorzelec (-70kg) z Niemką Szaundrą Diedrich, a Beata Pacut (-78kg) z Węgierką Evelin Salanki.

Turniej na Węgrzech jest licznie obsadzony - mężczyźni: waga -66kg – 61 judoków, -81kg – 60, -73kg – 58, -90kg – 57, kobiety: -57kg – 42 zawodniczki, -70kg – 38.

Nagrody - 3 tysiące dolarów za 1 miejsce, 2 tys za 2 miejsce i 1 tys za 3 miejsce.

-90kg Rafał Kozłowski – Egill Blondal (Islandia) 1/32 finału

-100kg Kacper Szczurowski – wolny los, Merab Margiev (Rosja) lub Renan Nunes (Brazylia) 1/16 finału

+100kg Kamil Grabowski – Ahmed Wahid (Egipt) 1/16 finału

-52kg Agata Perenc – Estefania Esteo Linne (Hiszpania) 1/16 finału
-52kg Karolina Pieńkowska – Alesya Kuznetsova (Rosja) 1/16 finału

-57kg Anna Borowska – wolny los, Kitti Kovacs (Węgry) lub Sanne Verhagen (Holandia) 1/16 finału
-57kg Julia Kowalczyk – wolny los, Ulviyya Rahimli (Azerbejdżan) lub Dewy Karthaus (Holandia) 1/16 finału

-63kg Agata Ozdoba-Błach – wolny los, Daniella Balogh (Węgry) lub Yanka Pascoalino (Brazylia) 1/16 finału
-63kg Agata Zacheja – Valentina Kostenko (Rosja) 1/16 finału

-70kg Daria Pogorzelec – Szaundra Diedrich (Niemcy) 1/16 finału

-78kg Beata Pacut – Evelin Salanki (Węgry) 1/16 finału
-78kg Paula Kułaga – Nefeli Papadakis (USA) 1/16 finału

+78kg Anna Załęczna – Rajwinder Kaur (Indie) 1/16 finału

7 miejsce Anny Borowskiej

Anna Borowska (-57kg) została sklasyfikowana na 7 pozycji w pierwszym dniu Grand Prix w Budapeszcie (10-12 sierpnia). Turniej zaliczany jest do kwalifikacji olimpijskich Tokio 2020.

Anna Borowska zaczęła zawody od 2 zwycięstw - wygrała przez ippon z brązową medalistką Mistrzostw Świata z 2014 roku Holenderką Sanne Verhagen i Egipcjanką Lamiaa Elzenan. W ćwierćfinale Polka przegrała po 4 min z Niemką Theresą Stoll, a w repesażu z Kanadyjką Jessicą Klimkait.

W tej samej wadze Julia Kowalczyk pokonała w dogrywce Holenderkę Dewy Karthaus (dostała 3 karę shido), a w 1/8 finału przegrała ze słynną Rafaelą Silvą, złotą medalistką Igrzysk w Rio. Brazylijka to również Mistrzyni Świata 2013 i wicemistrzyni 2011.

W kategorii -52kg Karolina Pieńkowska wygrała w 1/16 finału z Rosjanką Alesyą Kuznetsovą i następnie po 6 min musiała uznać wyższość Amerykanki Angelicy Delgado. Natomiast Agata Perenc została pokonana w dogrywce w 1 rundzie przez Hiszpankę Estefanię Esteo Linne.

Nie powiodło się Polakom startującym w wadze -66kg. Łukasz Golus zwyciężył Australijczyka Nathana Katza i szybko przegrał pojedynek walkę z Egipcjaninem Mohamedem Abdelmawgoudem. Patryk Wawrzyczek walczył z Belgiem Kennethem Van Gansbeke aż 8.23 min, ale najważniejsze, że triumfował. Później przegrał, znów w dogrywce, z mistrzem Azji z 2016 roku Altansukhiem Dovdonem (Mongolia).

Jutro w węgierskiej stolicy powalczy 7 Biało-Czerwonych: mężczyźni - 73kg Michał Bartusik i Wiktor Mrówczyński, -81kg Damian Szwarnowiecki i -81kg Damian Stępień, kobiety -63kg Agata Ozdoba-Błach i Agata Zacheja, -70kg Daria Pogorzelec.