Grand Prix w Zagrzebiu: bajkowy początek Tomera Golomba

Znakomity debiut Tomera Golomba (-60kg) w reprezentacji Polski! Urodzony w Izraelu judoka UKJ 225 Warszawa wygrał dziś w Zagrzebiu m.in. z byłym Mistrzem Świata Boldbaatarem Ganbatem i zdobył brązowy medal w turnieju Grand Prix w Zagrzebiu.

Długo oczekiwany występ 20-letniego zawodnika w kadrze Biało-Czerwonych miał miejsce na rok przed Igrzyskami w Tokio. A już za miesiąc Mistrzostwa Świata w stolicy Japonii. - Od dziesiątek lat w kategorii lekkiej nie mieliśmy judoki, który mógłby rywalizować ze światową czołówką. Mamy nadzieję, że Tomer będzie dużym wzmocnieniem – mówił trener reprezentacji Mirosław Błachnio przed wyjazdem do Chorwacji.

W sprawę reprezentowania Polski przez Tomera Golomba od wielu miesięcy zaangażowany był Jacek Zawadka, prezes Polskiego Związku Judo. Długa praca powiodła się i w piątek utalentowany judoka mógł wreszcie oficjalnie walczyć dla Polski. W tym sezonie pokazywał się już z bardzo dobrej strony w krajowych zawodach, wygrał Puchar Polski Seniorów w Sobótce i Pile.

W Grand Prix w Zagrzebiu Tomer Golomb pokonał przed czasem rywala z Indii Vijay’a Kumara Yadava, Mistrza Świata Seniorów z 2014 roku Boldbaatara Ganbata z Mongolii i 19-letniego Turka Mihraca Akkusa, byłego Mistrza Świata i Europy Kadetów. W debiucie nasz reprezentant był w półfinale silnie obsadzonego turnieju, ale niestety przegrał z doświadczonym Anglikiem Ashley’em McKenzie.

W walce o brązowy krążek zawodnik UKJ 225 Warszawa spotkał się z innym mało znanym jeszcze judoka Kazachem Daurenem Syukenovem. Pokonał on dzisiaj m.in. brązowego medalistę Igrzysk w Rio de Janeiro i MŚ 2017, Uzbeka Diyorbeka Urozboeva. Reprezentant Polski zwyciężył w 40 sek i stanął na podium. Zdobył 350 punktów i wywalczył 1 tys. dol. W finale Uzbek Sharafuddin Lutfillaev wygrał z Ashley’em McKenzie.