POLSKI ZWIĄZEK JUDO

rok założenia 1957

Jesteś tutaj

Grand Slam w Dusseldorfie: wielkie wyzwanie przed Mrówczyńskim

Podczas zawodów Grand Slam w Paryżu Wiktor Mrówczyński (-73kg) wygrał z aktualnym Mistrzem Europy Tommy Maciasem. W 2 rundzie turnieju tej samej rangi w Dusseldorfie może spotkać się ze słynnym Shoheiem Ono.

W czwartek odbyło się losowanie niemieckiego Grand Slamu. Zgłosiło się 676 judoków – 404 zawodników i 272 zawodniczki ze 117 krajów, w tym 10-osobowa reprezentacja Polski.

W kategorii -73kg, w której wystąpi Wiktor Mrówczyński, wystartuje aż 78 judoków. Pierwszym rywalem Polaka będzie Grek Georgios Azoidis, a w drugiej rundzie zwycięzca tej walki spotka się z Shohei Ono. Japończyk jest Mistrzem Olimpijskim z Rio de Janeiro i 3-krotnym Indywidualnym Mistrzem Świata. Ostatni tytuł wywalczył w 2019 roku w Tokio.

Piotr Kuczera (-90kg), który z bardzo dobrej strony pokazał się w tegorocznych zawodach Grand Prix w Tel Avivie i Grand Slam w Paryżu, trafił na Roberta Florentino z Dominikany. W przypadku zwycięstwa, polski judoka będzie rywalizował z Kanadyjczykiem Zachary Burtem albo Amerykaninem Johnem Jayne. W tej samej części turniejowej drabinki jest Wicemistrza Świata sprzed 2 lat Kubańczyk Ivan Felipe Silva Morales.

W Niemczech wystąpi 5 naszych zawodników i 5 judoczek z kadry Biało-Czerwonych. W kat. -57kg Anna Borowska ma wolny los w pierwszej rundzie, a w drugiej wyjdzie na matę z Rumunką Coriną Stefan albo Czeszką Verą Zemanovą. Być może rybniczanka znów spotka się z Bułgarką Iveliną Ilievą, z którą przegrała ostatnio we Francji.

W piątek walczyć będą Karolina Pieńkowska i Anna Borowska, w sobotę Agata Ozdoba-Błach, Urszula Hofman, Wiktor Mrówczyński i Damian Stępień, a w niedzielę Paula Kułaga, Piotr Kuczera, Kacper Szczurowski i Maciej Sarnacki.

W turnieju Grand Slam do zdobycia jest 5 tys. dolarów za 1 miejsce, 3 tys za 2 miejsce i 1,5 tys za 3 miejsce oraz punkty rankingowe - 1000 pkt (1 lokata), 700 (2), 500 (3), 360 (5), 260 (7) itd.

Większość polskiej reprezentacji obecnie przebywa na zgrupowaniu w Spale, gdzie przygotowuje się do European Open w Warszawie i marcowych turniejów. W następnym miesiącu zaplanowany jest obóz w Japonii.

Wyniki losowania - eliminacje

-73kg Wiktor Mrówczyński – Georgios Azoidis (Grecja)
-81kg Damian Stępień – Alfonso Urquiza Solana (Hiszpania)
-90kg Piotr Kuczera – Robert Florentino (Dominikana)
-100kg Kacper Szczurowski – Lyes Bouyacoub (Algieria)
+100kg Maciej Sarnacki – Uladzislau Tsiarpitski (Białoruś)

-52kg Karolina Pieńkowska – Irem Korkmaz (Turcja)
-57kg Anna Borowska – Corina Stefan (Rumunia) lub Vera Zemanova (Czechy)
-63kg Agata Ozdoba-Błach – Alisha Galles (USA)
-70kg Urszula Hofman – You Jeyoung (Korea Połud.)
+78kg Paula Kułaga – Anna Gushchina (Rosja)
Szczegóły http://www.ippon.org/gs_ger2020.php