Grand Slam w Tokio: wspaniały sukces Morki. Blisko medalu też Kowalczyk i Szymańska

Z bardzo dobrej strony zaprezentowali się polscy judocy w 1 dniu prestiżowego turnieju Grand Slam im. Jigoro Kano w Tokio. Brązowy medal zdobył Ksawery Morka (-73kg), a blisko podium były także Julia Kowalczyk (-57kg) i Angelika Szymańska (-63kg). Obie nasze zawodniczki zajęły 5 miejsce.

Po 5 latach turniej Grand Slam wrócił do wyjątkowego miejsca, jakim jest stolica Japonii. Biało-Czerwoni, trenowani w kadrze narodowej przez Pawła Zagrodnika i Rshada Hasanova, walczyli dobrze, przy tym potrafiąc wykorzystać korzystne losowanie.

Ksawery Morka, który do tej pory nie odnosił sukcesów w zawodach tej rangi, pokonał dzisiaj Australijczyka Jake’a Bensteda, Samoańczyka Williama Taia Tina i w ćwierćfinale Niemica Alexandra Bernda Gablera. W półfinale przegrał z aktualnym Wicemistrzem Świata (byłym Mistrzem Świata) Japończykiem Soichi Hashimoto, a w walce o brąz wygrał w dogrywce z Niemcem Igorem Wandtke, który z kolei w 1/8 finału triumfował w pojedynku z Adamem Stodolskim (wcześniej zwyciężył Lovę Mahaisoę Randrianasolo z Madagaskaru).

Po raz kolejny przynależność do światowej czołówki potwierdziły Julia Kowalczyk (brązowa medalistka MŚ 2019 w Tokio) i Angelika Szymańska (w tym roku dwa medale z Grand Slam i 5 lokata w MŚ w Taszkencie).

Julia Kowalczyk pokonała Marię Escano (Guam) i Manitę Pradhan (Nepal), a w ćwierćfinale nie powiodło jej się z Japonką Tsukasą Yoshidą, byłą Mistrzynią Świata i brązową medalistką olimpijską z Tokio. W reapasażu Polka szybko wygrała z brązową medalistką tegorocznych MŚ Enkhriilen Lkhagvatoogiin z Mongolii! O brąz przegrała z Japonką Akari Omori.

Z kolei w kategorii -63kg Angelika Szymańska wygrała z Gruzinką Eter Askilashvili, a pokonała także w repasażu Holenderkę Geke Van Den Berg. Porażki poniosła w walkach z Japonkami – w ćwierćfinake z Megumi Horikawą (złota medalistka MŚ 2022) i o brąz w dogrywce z Nami Nabekurą.

W jednym pojedynku, poza Adamem Stodolskim, zwycięstwo w sobotę odniósł Sebastian Marcinkiewicz (-81kg). Pokonał Mamedaly Achyldyyeva z Turkmenistanu, zaś o wejście do ćwierćfinału przegrał z Japończykiem Takanori Nagase, Mistrzem Igrzysk Olimpijskich w Tokio, byłym Mistrzem Świata i aktualnym brązowym medalistą MŚ.

Dzisiaj startowali także: -57kg Arleta Podolak, -70kg Katarzyna Sobierajska i -81kg Paweł Drzymał. Jutro walczyć będą brązowa medalistka MŚ 2022 Beata Pacut-Kłoczko (-78kg), Patryk Wawrzyczek (-66kg), Jakub Sordyl (+100kg), Kacper Szczurowski (+100kg).