POLSKI ZWIĄZEK JUDO

rok założenia 1957

Jesteś tutaj

Igrzyska Olimpijskie w Tokio przełożone na 2021 rok

Igrzyska Olimpijskie w Tokio oficjalnie zostały przełożone z 2020 na 2021 rok. Decyzję ogłosił dziś Międzynarodowy Komitet Olimpijski. We wtorek doszło do konsultacji MKOl z władzami Japonii na czele z premierem Shinzo Abe i organizatorami olimpijskiej rywalizacji. Efektem rozmów za pośrednictwem wideokonferencji była decyzja o zmianie terminu Igrzysk.

Powodem przesunięcia letnich Igrzysk na 2021 rok jest pandemia koronawirusa. Obecnie niemal na całym świecie nie obywają się żadne imprezy sportowe, "zamrożone" zostały kwalifikacje olimpijskie. W judo odwołano turnieje kwalifikacyjne w marcu i kwietniu, a nie wiadomo, czy udałoby się przeprowadzić te zaplanowane w maju i czerwcu.

- W obecnych okolicznościach i na podstawie informacji przekazanych dziś przez WHO przewodniczący MKOl i premier Japonii doszli do wniosku, że Igrzyska Olimpijskie w Tokio muszą zostać przełożone na termin po 2020 roku, ale nie późniejszy niż lato 2021. Celem jest ochrona zdrowia sportowców, wszystkich uczestników igrzysk oraz społeczności międzynarodowej - poinformowano we wspólnym komunikacie prezydenta MKOl Thomasa Bacha i premiera Japonii Shinzo Abe.

Potwierdzono również, że mimo zmiany terminu nazwa Igrzysk i zmagań paraolimpijskich nie zmieni się - nadal będzie to Tokio 2020.

Przełożenie igrzysk w Tokio jest sytuacją bezprecedensową w historii olimpijskiej rywalizacji. W przeszłości pięć edycji największej sportowej imprezy globu odwołano, ale nigdy wcześniej nie zmieniono ich daty. Przeprowadzenie igrzysk do tej pory zawsze uniemożliwiały działania zbrojne. Przyczyną odwołania letnich igrzysk w 1916 roku oraz letnich i zimowych w 1940 i 1944 roku były - odpowiednio - I i II wojna światowa.