POLSKI ZWIĄZEK JUDO

rok założenia 1957

Jesteś tutaj

Jacek Kowalski – juniorki i seniorki korzystają na wspólnych treningach

- Juniorki i seniorki korzystają na wspólnych treningach podczas zgrupowań reprezentacji Polski w Centralnym Ośrodku Sportu – Ośrodku Przygotowań Olimpijskich – mówi Jacek Kowalski, selekcjoner kadry narodowej juniorek.

Pierwszy wspólny obóz w czasie pandemii odbył się w Giżycku. Kolejne 3-tygodniowe zgrupowanie zaplanowane jest od 29 lipca do 18 sierpnia w COS-ie „Cetniewo” we Władysławowie.

- Kontynuujemy wspólną pracę treningową z reprezentacjami seniorek oraz juniorek młodszych. Wszystkie grupy na tym korzystają. W kategorii +78kg Kinga Wolszczak została powołana w ramach kadry U23 i dołączy na treningach do Mistrzyni Polski kat. +78kg Pauli Kułagi, a z nimi ćwiczy również nasza reprezentantka kat. -78kg Beata Pacut. Rywalizacja, ale i współpraca w wadze ciężkiej to nie tylko walka na macie, ale również zmagania w biegach, na siłowni itd. Najwyższa kategoria ma swoją specyfikę, na treningach potrzebne są zawodniczki o podobnych parametrach fizycznych. Do tego dochodzi praca tych zawodniczek na macie z mężczyznami, co przećwiczyliśmy już w Giżycku - powiedział trener Jacek Kowalski.

W zgrupowaniu w COS-ie w Cetniewie uczestniczyć będzie kilkanaście juniorek. Oprócz Kingi Wolszczak (+78kg) są to m.in. cztery zawodniczki wagi -57kg Zuzanna Łogożna, Łucja Obal, Izabella Socha i Jagoda Tąta.

- Bardzo ciekawie układa się walka w poszczególnych kategoriach wagowych i nie chodzi tylko o wewnętrzne pojedynki juniorek. Dziewczyny wspierają i wzmacniają kadrę seniorek, miło będzie popatrzeć na rywalizację juniorek z seniorkami w -52kg, -57kg czy -57kg, jak również Kasi Sobierajskiej z Elizą Wróblewską w -70kg. Pamiętajmy, że projekt Tokio 2021 jest wspólnym projektem całej reprezentacji Polski i naszego judo. To ważne, co podkreślam, że juniorki mogą być bardzo dobrym wsparciem treningowym dla seniorek ubiegających się o wyjazd na Igrzyska Olimpijskie. Sprawdzają się wspólne obozy treningowe – dodał szkoleniowiec kadry juniorek Biało-Czerwonych.

W Cetniewie trenować też będą m.in. Aleksandra Sokołowska -63kg i Natalia Kobus -70kg z SMS Warszawa, Natalia Kropska i Agata Szafran -63kg.

- W poprzednim roku pod koniec lipca praktycznie kończyła się walka o wyjazd na Mistrzostwa Europy. Ten sezon wskutek pandemii koronawirusa jest zupełnie inny i w tym momencie przygotowujemy się do wznowienia rywalizacji krajowej i międzynarodowej. To budujące jak wiele zawodniczek aspiruje do drużyny narodowej. Trzon kadry będzie w Cetniewie, zaś kadry wojewódzkie też mają swój obóz – dodał Jacek Kowalski.