POLSKI ZWIĄZEK JUDO

rok założenia 1957

Jesteś tutaj

Jakub Biedrzycki: celem jest medal w seniorach w nowej wadze

Po długiej przerwie spowodowanej problemami zdrowotnymi do judo powrócił Jakub Biedrzycki. W minioną sobotę zawodnik UKC Conrad Gdańsk zdobył złoty medal w Mistrzostwach Polski Młodzieży U23 w Józefowie.

- W ćwierćfinale walkę wygrałem w najlepszej mojej płaszczyźnie, czyli parterze. Rywalem był Michał Kotlewski. Zrobiłem przejście do kata gatame i wygrałem przez trzymanie. W półfinale ze Stanisławem Jesionkiem zaatakowałem sode tsurikomi goshi i dostałem waza-ari, po czym od razu wyciągnąłem dźwignię. W walce finałowej z Przemysławem Litwinem, zdecydowanie najtrudniejszej, byłem lepszy głównie w rywalizacji o uchwyt. To była kwestia właściwego poruszania się i wykluczania jego niewygodnego uchwytu z góry. Wytrzymałem presję i odkręciłem go po kata otoshi w dogrywce na waza-ari – mówił Jakub Biedrzycki.

W niższej wadze, do 60kg gdańszczanin zdobył m.in. brązowy medal Mistrzostw Polski Seniorów w Warszawie w 2018 roku. Wywalczył też srebro i brąz MP Juniorów. A w Józefowie zadebiutował w mistrzostwach kraju w kategorii młodzieżowców.

- Wcześniej zdobywałem medale na imprezach mistrzowskich co roku od młodzika. Największy sukces odniosłem przed 2 laty zdobywając brąz MP w seniorach w kat. 60 kg. Sobotnie zawody były moim debiutem w nowej wadze 66kg. Chciałbym stanąć na podium w tej kategorii w MP Seniorów w 2021 roku – przyznał.

Z powodu kontuzji Jakuba Biedrzyckiego zabrakło w marcowych MP Juniorów, tuż przed wybuchem pandemii.

- Poważne problemy zdrowotne zaczęły się tydzień przed MP Seniorów 2019 w Rybniku. Wystartowałem na juniorskich zawodach w Sochaczewie i przy rzucie zerwałem wszystkie mięśnie z tylu lewego podudzia - mięśnie kulszowo-goleniowe. Po kilku dniach miałem operację – przyznał zawodnik.

Kuba Biedrzycki dodał, że przez 3 miesiące leżał w łóżku w ortezie, a po 5 miesiącach wrócił na matę. - W pełni trenować (randori) zacząłem dopiero zacząłem w czerwcu tego roku – wyjaśnił.

Z sukcesami na tatami występuje także o 5 lat młodszy jego brat Hubert Biedrzycki. W październiku podczas Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży – Mistrzostw Polski Kadetów w Zamościu zajął 3 miejsce w wadze -55kg.

- Już w zeszłym roku jako młodszy rocznik młodzika wygrał Mistrzostwa Polski bez większych problemów. W tym roku jest starszym rocznikiem młodzika, ale stwierdziliśmy z trenerem Łukaszem Kuczyńskim, że wystartuje na MP Kadetów, bowiem poziom jest wyższy. Wywalczył brązowy krążek – przyznał starszy z rodzeństwa, który ma za sobą start w Mistrzostwach Europy Kadetów w 2017 roku.