POLSKI ZWIĄZEK JUDO

rok założenia 1957

Jesteś tutaj

Julia Bulanda: po cichu liczyłam na podium w Bańskiej Bystrzycy

- Jechałam do Bańskiej Bystrzycy z przekonaniem, że dam z siebie wszystko i po cichu liczyłam na podium – mówi Julia Bulanda (-57kg), brązowa medalistka Olimpijskiego Festiwalu Młodzieży Europy.

- To był mój pierwszy start na zawodach rangi Mistrzostw Europy, Mistrzostw Świata czy EYOF. A jeśli chodzi o rywalki, z żadną wcześniej nie miałam okazji zawalczyć – powiedziała Julia Bulanda.

Reprezentantka Polski medalem turnieju EYOF w Słowacji sprawiła sobie prezent na 17 urodziny, które obchodziła 2 dni po zawodach.

- Dwie pierwsze walki wygrałam rzucając przeciwniczki na uchi mata, natomiast w pojedynku o brąz triumfowałam przez koshi guruma makikomi – powiedziała Julia Bulanda, która pokonała kolejno Estonkę Anę-Liisę Nurm, Włoszkę Aurelię Venditto i Hiszpankę Adrianę Rodriguez Salvador.

Jedynej porażki Polka doznała w półfinale z Azerką Fidan Alizadą, która wywalczyła złoty medal w EYOF.

- Myślę, że judoczka z Azerbejdżanu była silniejsza trochę ode mnie i to mogło wpłynąć na przebieg walki. Sądzę też, iż następnym razem będę już na to bardziej przygotowana – oceniła brązowa medalistka.

Julia Bulanda na co dzień trenuje w GKS Czarni Bytom pod opieką Krzysztofa Gadacza i Eugeniusza Misztala, a w reprezentacji jej trenerem jest Tomasz Jopek.

- Zaczęłam trenować judo w przedszkolu, a zainteresowanie tym sportem zaczęło się dzięki tacie, który zabierał mnie na zajęcia. Wcześniej także sam trenował w Czarnych. Ja z kolei do 11. roku życia ćwiczyłam jednocześnie judo i pływanie. Wtedy musiałam wybrać dyscyplinę sportu i postawiłam na judo – przyznała zawodniczka, obecnie dojeżdżająca na treningi do Bytomia z miejscowości Potępa w gminie Krupski Młyn (na granicy województw śląskiego i opolskiego).

W krajowych turniejach Julia Bulanda zdobyła złoto w Mistrzostwach Polski Młodzików w 2020 roku oraz jest srebrną medalistką MP Kadetów (Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży) z 2021 i 2022 roku w wadze -57kg.