POLSKI ZWIĄZEK JUDO

rok założenia 1957

Jesteś tutaj

Julia Kowalczyk - finał w Mińsku był jak... partia szachów

- Finał European Open (Puchar Świata) w Mińsku z Belgijką Miną Libeer początkowo przypominał partię szachów - mówi złota medalistka turnieju na Białorusi Julia Kowalczyk (-57kg), która wygrała wszystkie 4 walki.

20-letnia Julia Kowalczyk (Polonia Rybnik) w drodze do finału pokonała Belgijkę Myriam Blavier, Holenderkę Dewy Karthaus i Białorusinkę Ulyanę Minenkovą. O złoto walczyła z Miną Libeer, z którą niewiele ponad miesiąc temu przegrała w półfinale Pucharu Europy w niemieckim Saarbrucken.

- Bardzo dobrze się znamy, często ze sobą walczymy. Wiemy, czego się po sobie spodziewać, jesteśmy w tym samym wieku. Bilans jest wyrównany. Cieszę się, że wygrywałam walki w tym turnieju po rzutach - mówi 20-letnia Julia Kowalczyk w rozmowie z Polską Agencją Prasową.

W swojej karierze zawodniczka z Rybnika zdobyła m.in. trzy brązowe medale Mistrzostw Europy Juniorek oraz brąz Grand Slamu w Baku w 2017 roku.

- Nie zakładałam osiągnięcia jakiegoś celu w Mińsku. Chciałam po prostu podejść do turnieju treningowo, bić się jak najlepiej i udało się. To moje pierwsze złoto w imprezie rangi międzynarodowej - dodała Julia Kowalczyk.

Na Białorusi 5 miejsce zajęły - Arleta Podolak (-57kg), Urszula Hofman (-78kg) i Anna Załęczna (+78kg), a 7 miejsce - Karolina Tałach (-63kg) i Daria Pogorzelec (-70kg).