Kadrowicze rozpoczęli ostatnie zgrupowanie przed MŚ Seniorów

Bezpośrednio z campu w Tata na Węgrzech reprezentanci Polski udali się do Centralnego Ośrodka Sportu – Ośrodka Przygotowań Olimpijskich w Zakopanem, gdzie rozpoczęli przygotowania do rozpoczynających się 6 czerwca Mistrzostw Świata Seniorów w Budapeszcie.

W międzyczasie powołani na MŚ Aleksandra Kaleta (-52kg) i Adam Stodolski (-73kg) wystartowali w Akademickich Mistrzostwach Polski w Pile, gdzie zajęli 2 lokaty. Aleksandra Kaleta walczyła w kategorii -57kg.

W budapeszteńskim turnieju naszą drużynę narodową będzie reprezentowało 11 zawodniczek i zawodników. W tym gronie, poza wymienioną dwójką, są Agata Perenc -52kg, Julia Kowalczyk -57kg, Anna Kuczera -57kg, Angelika Szymański -63kg, Mistrzyni Europy Beata Pacut -78kg, Paula Kułaga +78kg oraz Piotr Kuczera -90kg, Sebastian Ołdak -90kg, Maciej Sarnacki +100kg. Decyzją trenerów klubowych na Węgrzech nie startuje Agata Ozdoba-Błach -63kg.

Dla naszej kadry judoków, którzy wystąpią w MŚ 2021, ostatnim etapem przygotowań jest rozpoczęte zgrupowaniu w Zakopanem. Łącznie powołanych zostało ponad 30 osób, a także liczny sztab szkoleniowy Biało-Czerwonych.

Obóz pod Tatrami potrwa do 5 czerwca i stamtąd Polacy udadzą się do węgierskiej stolicy. Pierwsze na tatami pojawią się Agata Perenc i Aleksandra Kaleta w poniedziałek, 7 czerwca.

Poprzednie Mistrzostwa Świata w Budapeszcie odbyły się niecałe 4 lata temu, na przełomie sierpnia i września 2017 roku. Świetnie spisała się Agata Ozdoba-Błach, która zdobyła brązowy medal. W poszczególnych walkach wygrała z Rumunką Stefanią Dobre, Szwedką Mia Hermansson, Włoszkę Edwige Gwend i w ćwierćfinale z Brazylijką Ketleyn Quadros. W półfinale przegrała z Francuzką Clarisse Agbegnenou, ale o brąz pokonała Niemkę z polskimi korzeniami Martynę Trajdos.

Turniej zdominowała Japonia – 7 złotych, 4 srebrne i 1 brązowy medal. Zaskoczeniem był brak gospodarzy Węgrów na podium. Teraz Madziarzy wystawiają najmocniejszy skład m.in. z Évą Csernoviczki (-48kg), Réką Pupp (-52kg), Hedvig Karakas (-57kg), Szofi Özbas (-63kg) oraz Attilą Ungvári (-81kg), Krisztiánem Tóthem (-90kg) i Miklósem Cirjenicsem (-100kg).