POLSKI ZWIĄZEK JUDO

rok założenia 1957

Jesteś tutaj

Katarzyna Sobierajska po 3 finale Pucharu Europy - jeszcze dużo pracy przede mną

W tym sezonie Katarzyna Sobierajska (AZS UW Warszawa) aż 3-krotnie docierała do finału zawodów Pucharu Europy Kadetek w kategorii wagowej -70kg. Po 2 złotych medalach, w finale w Bielsku-Białej przegrała z broniącą tytułu Japonką Moka Kuwagata.

- Jeśli chodzi o finał z rywalką z Japonką, jeszcze dużo pracy i doskonalenia się przede mną. Obserwowałam jej wcześniejsze pojedynki i byłam dobrze przygotowana, trenerzy wytłumaczyli mi jak z nią walczyć. Na początku dość dobrze czułam się w uchwycie, ale niestety taki jest sport, moja chwila nieuwagi i przegrałam - mówiła 17-letnia Katarzyna Sobierajska.

Moka Kuwagata w pierwszej rundzie pokonała złotą medalistkę niedawnej Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży Zuzannę Banaszek (AZS UW Warszawa), a potem wygrała bardzo szybko jeszcze 3 walki. Najwyżej poprzeczkę zawiesiła jej Wicemistrzyni Polski Kadetek Katarzyna Sobierajska, która w Bielsku-Białej odniosła 4 zwycięstwa.

- Wszystkie moje przeciwniczki były mocne i dobrze przygotowane, co spowodowało, że byłam bardzo mocno skoncentrowana żeby nie popełnić błędu. A i tak nie ustrzegłam się go w 1/8 finału z Chorwatką Nikę Vuco. W każdej walce próbowałam i przeważnie rzucałam zagraniczne rywalki na uchi-mate - powiedziała judoczka pochodząca z Przemętu w województwie wielkopolskim, która od 2007 roku trenuje w Warszawie.

W reprezentacji Polski kadetów, prowadzonej przez trenerów Kotaro Sasaki i Pawła Zagrodnika, nie ma nikogo z tak świetnym dorobkiem w sezonie 2019. Wcześniej wywalczyła złote krążki w Pucharach Europy w Follonicy w Toskanii oraz Zagrzebiu. Za niewiele ponad miesiąc w Warszawie odbędą się Mistrzostwa Europy Kadetów.

- Nie czuję się faworytką zbliżających się ME, każda z dziewczyn trenuje tak samo i również chce zdobyć medal, najlepiej złoty. Oczywiście bardzo chciałbym wygrać, tym bardziej, że zawody odbywają się w Polsce, ale to nie będzie łatwe zadanie - dodała Katarzyna Sobierajska, uczennica LXII Liceum Ogólnokształcącego Mistrzostwa Sportowego.

5 miejsce w Bielsku-Białej zajęła Agata Pałka (-63kg), a 7 pozycję wywalczyli Olaf Loska (-60kg), Kacper Wojciechowski (+90kg) i Karolina Mika (-48kg). Ze względu na problemy zdrowotne nie startowali m.in. Łukasz Wysocki (-60kg), Michał Kowalczyk (-66kg) i Wojciech Grądzki (-73kg).