Katarzyna Sobierajską trzecia w rankingu światowym juniorek

Po zwycięstwie w Pucharze Europy Juniorów w Banja Luce Katarzyna Sobierajska awansowała z 4 na 3 miejsce w światowym rankingu kategorii -70kg. Olbrzymi skok na liście IJF zanotowali inni polscy złoci medaliści Ksawery Ignasiak -60kg i Jakub Sordyl +100kg.

W turnieju w Bośni i Hercegowinie Katarzyna Sobierajska wygrała trzy walki, w tym w finale z Francuzką Florine Soula. W tej samej wadze 5 miejsce zajęła Aleksandra Kowalewska.

W światowym rankingu juniorek Katarzyna Sobierajska jest już trzecia, a wyprzedzają ją tylko Hiszpanka Ai Roustant Tsunoda i Brazylijka Luana Carvalho. To potencjalne rywalki Polki podczas sierpniowych Mistrzostw Świata Juniorek w Ekwadorze.

Na najwyższym stopniu podium PEJ w Banja Luce stanęli również inni Biało-Czerwoni Ksawery Ignasiak i Jakub Sordyl. Zwyciężyli odpowiednio, w czterech i trzech pojedynkach, a finałowymi przeciwnikami byli Anton Kleinos i Grzegorz Teresiński.

Na juniorskiej liście Międzynarodowej Federacji Judo Ksawery Ignasiak awansował z 73 na 16 pozycję (skok o 57 miejsc), zaś Kuba Sordyl przesunął się z 31 na 9 lokatę.

Poza Antonem Kleinosem (32 miejsce w rankingu/poprzednio 123) i Grzegorzem Teresińskim (25/46), srebro wywalczył Marcin Kowalski w wadze -73kg (11/19). Brązowe medale zdobyły Natalia Stokłosa -48 kg (43) i Klaudia Chobot +78kg (25/30).

Na 5 miejscu, oprócz Aleksandry Kowalewskiej, sklasyfikowani zostali Oliwia Onysk (-48kg), Kinga Klimczak (-52kg) i Dymitrij Janczylik (-90kg).