POLSKI ZWIĄZEK JUDO

rok założenia 1957

Jesteś tutaj

Kinga Wolszczak: najbardziej się stęskniłam za walkami

- Najbardziej się stęskniłam za walkami – mówi rozpoczynająca seniorską karierą Kinga Wolszczak (+78kg). W czerwcu zdawała maturę we Wrocławiu, a od kilku dni trenuje z reprezentacją Polski na zgrupowaniu w Centralnym Ośrodku Sportu w Giżycku.

- Wszystkie egzaminy na poziomie podstawowym, to znaczy z języka polskiego, matematyki i języka angielskiego poszły mi bardzo dobrze, podobnie jak rozszerzenia z angielskiego i biologii. Dla mnie trudniejsza była geografia na poziomie rozszerzonym, którą również zdawałam. Bardziej obawiam się o wynik z tego przedmiotu. Naukę zamierzam kontynuować w Akademii Wychowania Fizycznego we Wrocławiu na kierunku wychowanie fizyczne – powiedziała 18-letnia zawodniczka WKS Śląsk Wrocław.

Obecnie Kinga Wolszczak przebywa na wspólnym obozie kadry narodowej seniorek, juniorek i kadetek w COS-ie w Giżycku.

- Cieszę się, że mimo pandemii będę mogła trenować na macie z innymi zawodniczkami, co jest ważne po przerwie od zgrupowań. Bardzo istotne, że będziemy często walczyć, bo za tym elementem najbardziej się stęskniłam – przyznała judoczka, która przed wstrzymaniem sezonu ze względu na szerzącego się koronawirusa zdołała jeszcze wystąpić w Mistrzostwach Polski Juniorów.

W Trzebnicy na Dolnym Śląsku sięgnęła po swój 4 tytuł mistrzyni kraju. Wszystkie walki wygrała zdecydowanie i przed czasem, łącznie w niecałe dwie i pół minuty. W drużynówce również walczyła w barwach zwycięskiej Akademii Judo Poznań.

- Podczas pandemii miałam bardzo dobre warunki do treningów motorycznych i w tym zakresie trenowałam bardzo mocno. Jedyne czego mi brakowało to sparingpartnerek do trenowania na macie. Mam nadzieję, że w trakcie obozu w Giżycku trenerzy wykorzystają obecność dużej grupy osób. A co tego zgrupowania, często w nich uczestniczę, a Giżycko jest stałym punktem planu treningowego na początku lipca – zaznaczyła.

W tym roku Kinga Wolszczak startowała już w seniorskich zawodach Europen Open, czyli Pucharach Świata w Bratysławie i Warszawie. Trenowała też na campie w Paryżu. Głównym celem wrocławianki na sezon 2020 są Mistrzostwa Europy Juniorek. Miały się odbyć na początku września w Luksemburgu, ale zostały przełożone na listopad i rozegrane zostaną w chorwackim Poreczu.