POLSKI ZWIĄZEK JUDO

rok założenia 1957

Jesteś tutaj

Krystyna Macioszczyk po Seminarium IJF: wiodącym tematem interpretacja przepisów walki

Dyrektor Sędziów Polskiego Związku Judo Krystyna Macioszczyk wzięła udział w Seminarium IJF - we współpracy z EJU - dla trenerów i sędziów judo w Gyor. - Wiodącym tematem była interpretacja przepisów walki – mówi po powrocie z Węgier.

- Przez dwa dni, tj. 20-21 stycznia, ponad dwustu trenerów i sędziów judo z całego świata dyskutowało i szkoliło z aktualnych przepisów walki judo. Jest końcówka eliminacji do Igrzysk Olimpijskich i żadne zmiany w przepisach nie są możliwe, ale skupiono się na omawianiu interpretacji przepisów walki – powiedziała Krystyna Macioszczyk.

IJF Refereeing & Coaching Seminar 2024 zostało pomyślane jako spotkanie będące zapewnieniem, że zarówno w drodze do IO w Paryżu, jak i obecnie, wszyscy mają jasność co do zasad i przepisów obowiązujących zawodników, trenerów i sędziów.

- Podczas seminarium poruszane były problemy interpretacji i oceny technik takich jak: kontrataki, kontynuacja, kontrola tori, stosowanie technik z parteru, rzuty rolowane i upadki na górna część pleców. Dyskusja dotyczyła także tego, kiedy stosować kary i w jakich momentach. Omówiono stosowanie kary shido w przypadku zrywania uchwytu, zabronionych uchwytów, fałszywych ataków, działań defensywnych, stosowaniu dźwigni w stójce i rozciąganiu nogi – przyznała Dyrektor Sędziów Polskiego Związku.

Krystyna Macioszczyk dodała, że omówiono także stosowanie kary dyskwalifikacji (hansokumake) w przypadku tzw. nurkowania, obrony na głowie, rzutu z dźwignią i podcięcia nogi podporowej od wewnątrz.

- W każdym przypadku były najpierw prezentowane akcje proste do oceny, a potem przechodzono do akcji skomplikowanych. Towarzyszyła im dokładna analiza prezentowanej sytuacji – podkreśliła.

Podsumowując, przedstawicielka Polskiego Związku Judo dodała: - Seminarium było bardzo wartościowe, nie tylko wiedza prezentowana przez organizatorów, ale także dyskusje z innymi sędziami i trenerami.