POLSKI ZWIĄZEK JUDO

rok założenia 1957

Jesteś tutaj

Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski dla Waldemara Legienia

Wybitny polski judoka, 2-krotny Mistrz Olimpijski Waldemar Legień otrzymał Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski. W imieniu prezydenta Andrzeja Dudy odznaczenie państwowe wręczył słynnemu sportowcowi sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP Adam Kwiatkowski. W uroczystości, która miała miejsce w ambasadzie RP w Paryżu, uczestniczyła Agata Kornhauser-Duda.

– Jest Pan wspaniałym ambasadorem i pomostem pomiędzy Polską a Francją – powiedział minister, wręczając judoce odznaczenie „za wybitne zasługi w działalności na rzecz rozwoju i upowszechniania sportu”. – Pana osiągnięcia wszystkim Polakom z pewnością dostarczały i dostarczają wiele emocji i wzruszeń, choćby wtedy, gdy słuchaliśmy Mazurka Dąbrowskiego – dodał cytowany na stronie Prezydent.pl Adam Kwiatkowski, przekazując w imieniu Andrzeja Dudy serdeczne życzenia i gratulacje.

Waldemar Legień zdobył złote medale Igrzysk w Seulu w 1988 roku i w Barcelonie w 1992 roku. Był także Mistrzem, wicemistrzem oraz brązowym medalistą Mistrzostw Europy. Trzy razy wywalczył brązowy krążek Mistrzostw Świata.

– Dzisiejsze emocje powodują, że czuję się jakbym przeżył trzecią olimpiadę. Jestem dumny z bycia Polakiem – powiedział Waldemar Legień.

Waldemar Legień urodził się 28 sierpnia 1963 roku w Bytomiu. Jest absolwentem Akademii Wychowania Fizycznego w Gdańsku i jednym z najwybitniejszych sportowców w historii polskiego sportu. Po zakończeniu w 1992 roku kariery zawodnika podjął się nowych zadań w zakresie promocji judo i polskiego sportu za granicą. Wychował i wykształcił zawodników, z których wielu osiągnęło znaczące sukcesy, wspiera także działania społeczne i charytatywne na terenie Polski i Francji. Od kilku lat w ramach autorskiego programu prowadzi zajęcia judo dla niepełnosprawnych dzieci w Paryżu. Jest cennym ambasadorem polskiego sportu oraz działalności na rzecz rozwoju dyscypliny judo w Polsce oraz poza granicami kraju.