POLSKI ZWIĄZEK JUDO

rok założenia 1957

Jesteś tutaj

Ksawery Ignasiak, Marcin Kowalski, Michał Jędrzejewski, Jakub Sordyl będą trenować w Japonii

Mają po 18-20 lat i uznawani są za nadzieje męskiego polskiego judo. Już wkrótce z najlepszymi na świecie w Japonii trenować będą Ksawery Ignasiak, Michał Kowalski, Michał Jędrzejewski, Jakub Sordyl. Łącznie do Tokio udaje się kilkunastoosobowa reprezentacja naszego kraju.

Wicemistrz Europy Juniorów Michał Jędrzejewski (-100kg) i brązowy medalista Mistrzostw Świata Juniorów Michał Kowalski (-73kg) kończą wiek juniora. Rok młodszy od nich, 19-letni Jakub Sordyl (+100kg) jeszcze sezon będzie startować w kategorii juniorów, zaś w tej grupie wiekowej do końca 2024 roku pozostanie 18-letni Ksawery Ignasiak, Mistrz Europy Juniorów w wadze -60kg.

- Camp w Japonii jest dla mnie świetną okazją, żeby trenować z najlepszymi zawodnikami na świecie. Będę miał możliwość rywalizacji z judokami z japońskiej kadry. Nigdy wcześniej nie trenowałem w tym kraju – mówi Michał Jędrzejewski.

Po raz pierwszy do Japonii, mekki judo, pojadą także inni młodzi reprezentanci Polski. Głównym trenerem naszej kadry narodowej jest Azer Rashad Hasanov. Niedawno 20-latkowie Marcin Kowalski i Michał Jędrzejewski mieli zadebiutować w zawodach Grand Slam. Ostatecznie w Baku wystąpił Marcin Kowalski, zaś absencja Michała Jędrzejewskiego była spowodowana urazem łokcia.

Z kolei Jakub Sordyl został powołany na Mistrzostwa Europy Drużyn Mieszanych i był z reprezentacją we Francji.

- Nigdy nie miałem okazji być, ani tym bardziej trenować judo w Japonii. Dlatego tym bardziej jestem wdzięczny wszystkim, którzy doprowadzili mój wyjazd do skutku. Chciałbym wykorzystać daną mi szansę najlepiej jak potrafię. Mam nadzieję, że na campie w Tokio będzie wielu przeciwników z wagi ciężkiej. Na campach organizowanych w Europie czasami jest z tym problem i liczę, że frekwencja wśród gospodarzy dopisze. Japończycy są znani z doskonałości technicznej, walki z nimi będą idealną okazją, żeby przetestować swoje rozwiązania – stwierdził Jakub Sordyl.

Na akcjach szkoleniowych Polskiego Związku Judo, kierowanego przez prezesa Jacka Zawadkę, zawodniczki i zawodnicy przygotowują się do trwających kwalifikacji do Igrzysk w Paryżu w 2024 roku, ale też do turnieju olimpijskiego w Los Angeles w 2028 roku.