POLSKI ZWIĄZEK JUDO

rok założenia 1957

Jesteś tutaj

Ksawery Ignasiak – po raz drugi z rzędu najlepszy w Pucharze Europy w Gyor

Po ubiegłorocznym zwycięstwie w Pucharze Europy młodzików w Gyor, Ksawery Ignasiak z UKS Conrad Gdańsk zwyciężył w tej samym węgierskim mieście w zawodach tej rangi, ale kadetów. W kategorii -55kg startowało 47 zawodników.

- Oczywiście, że turniej juniorów młodszych czyli kadetów był trudniejszy. Wyższy jest poziom sportowy poszczególnych zawodników i wszyscy są coraz bardziej doświadczeni – mówi były Mistrz Polski Młodzików, którego trenerami klubowymi są Łukasz Kuczyński i Ireneusz Kotlik, a w reprezentacji pracuje z Kotaro Sasakim i Pawłem Zagrodnikiem.

15-letni Ksawery Ignasiak, brązowy medalista tegorocznych Mistrzostw Polski Kadetów, pokonał w Gyor na Węgrzech pięciu rywali, w tym bardzo szybko poradził sobie w półfinale z Ukraińcem Danylo Kulinychem i w finale z Austriakiem Issą Naschcho.

- Mój styl walki bazuje na dobrym uchwycie, rozbijaniu nóg oraz na takim sposobie poruszania się po macie, by przeciwnika wyprowadzić z równowagi. Kiedy już złapię się swój główny uchwyt, zawsze próbuję to wykorzystać i zdobyć jakikolwiek punkt i zazwyczaj się udaje. Poza tym za każdym razem przed walką analizuje z trenerami, co robi na tatami rywal po to, by dobrze się na niego ustawić z uchwytem – powiedział zawodnik kadry narodowej kadetów.

Talent i pracowitość Ksawerego Ignasiaka docenili i rozwijają szkoleniowcy w UKS Conrad oraz trenerzy reprezentacji, którzy budują reprezentację – przy wsparciu prezesa Polskiego Związku Judo Jacka Zawadki – drużynę narodową z myślą o Igrzyskach Olimpijskich w 2024 i 2028 roku. Mocny nacisk Kotaro Sasaki i Paweł Zagrodnik kładą na elementy techniki, m.in. wspomniany uchwyt i taktyki.

- Cieszę się, że po raz drugi zwyciężyłem w Pucharze Europy w tej samej hali w Gyor, tyle że w wyższej kategorii wiekowej. To z pewnością jeden z większych moich sukcesów. Porównując przeciwników w obydwu zawodach, miałem tylko jednego tego samego – Dmytro Kulinycha. Znamy się dobrze, bowiem rywalizowaliśmy ze sobą już 4-krotnie. Z pozostałymi spotkałem się po raz pierwszy - dodał najmłodszy reprezentant Polski podczas Mistrzostw Europy, które pod koniec czerwca odbyły się na warszawskim Torwarze.

W miniony weekend w PE w Gyor Biało-Czerwoni sięgnęli po 6 medali. Srebro wywalczył Jakub Sordyl (+90kg), a brąz Bartłomiej Morman (+90kg) oraz Aleksandra Szulc (-48kg), Agata Pontek (-63kg) i najbardziej utytułowana z całej kadry kadetów Katarzyna Sobierajska (-70kg), brązowa medalistka Mistrzostw Europy i 5 zawodniczka Mistrzostw Świata.