POLSKI ZWIĄZEK JUDO

rok założenia 1957

Jesteś tutaj

Marcin Kowalski: wiem jakich błędów unikać i co poprawić w moim judo

- Wiem jakich błędów unikać i co poprawić w moim judo – mówi Marcin Kowalski, srebrny medalista Pucharu Europy Juniorów w Atenach w wadze -73kg. Zawodnik UKJ Lemur Warszawa jest 3-krotnym Mistrzem Polski. Niedawno sięgnął po złoto w MP Juniorów w Rybniku.

W poprzednim roku Marcin Kowalski (ur. 20 września 2002 roku) zajął 5 pozycję we włoskim Udine i 7 lokatę w Bukareszcie. Razem z zawodami w portugalskiej Combrze, łącznie wygrał 8 pojedynków w PE Juniorów, a przegrał 5. W swoim czwartym starcie w turnieju tej rangi wywalczył medal.

- W pierwszej walce z Izraelczykiem Orem Argovem i ćwierćfinale z Grekiem Stavrosem Doumasem zwyciężyłem, gdyż przeciwnicy byli pasywni. W drugiej rundzie z Kazachem Yklasem Alseitem wygrałem wskutek jego dyskwalifikacji za rzut z dźwignią. Natomiast w półfinale z Ormianinem Artakiem Torosyanem triumfowałem na kosoto-gari – powiedział 19-letni Marcin Kowalski.

W finale reprezentant Polski spotkał się z Francuzem Hanem-Jorrisem Ahibo, którego pokonał w PEJ 2021 w Rumunii. Tym razem górą był rywal.

- Dobrze pamiętałem ostatni pojedynek, całą walkę w Atenach prowadziłem, niestety pod koniec mnie zaskoczył. Wiem teraz jakich błędów unikać i co poprawić w moim judo – przyznał Polak, który ma w dorobku 6 medali mistrzostw kraju, w tym po 3 złote i brązowe.

W MP młodzików zwyciężył w 2016 roku w kategorii -50kg, a w MP juniorów w 2021 roku w wadze -81kg i w 2022 roku w -73kg.

- Teraz skupiam się na spełnieniu minimum kwalifikacji na MŚ juniorów i ME juniorów, a celami sportowymi są medale na tych najważniejszych imprezach w tym roku – stwierdził Marcin Kowalski.

Kolejnym startem będzie rywalizacja w Pucharze Europy Juniorów w dniach 23 – 24 kwietnia w Poznaniu.