POLSKI ZWIĄZEK JUDO

rok założenia 1957

Jesteś tutaj

ME Juniorów: pracowita Angelika Szymańska była blisko złotego medalu

Angelika Szymańska (-63kg) jest wzorem pracowitości, a efektem codziennych wysiłków włocławianki i jej trenerów - srebrny medal Mistrzostw Europy Juniorek. – Cieszę się z tego sukcesu, choć była wielka szansa na złoto – mówi 18-letnia judoczka.

 

- Angelika jest niesamowicie pracowitą i zaangażowaną zawodniczką. Jako jedna z nielicznych przepracowała uczciwie cały cykl przygotowań kadry narodowej – powiedział prezes Polskiego Związku Judo Jacek Zawadka. W reprezentacji jej szkoleniowcem jest Jacek Kowalski, a od 10 lat w MKS Olimpijczyk Włocławek trenuje pod okiem wicemistrzyni olimpijskiej z Atlanty Anety Szczepańskiej oraz Romana Stawisińskiego.

 

Na tatami w Sofii Angelika Szymańska wygrała przed czasem z Czarnogórka Tamarą Gardasević, Rosjanką Dali Liluashvili, w ćwierćfinale z Ukrainką Anastasiyą Antipiną i w półfinale z Włoszką Nadią Simeoli. Aż w 3 z 4 pojedynków triumfowała w parterze.

 

- Turniej rozpoczęłam rzucając reprezentantkę Czarnogóry dwukrotnie na waza-ari, na rzuty ouchi gari i tai otoshi. Kolejne 3 walki rozstrzygnęłam na swoją korzyść w parterze, wykonując dźwignię na staw łokciowy – powiedziała judoczka, która 16 października skończy 19 lat.

 

Finał ze Słowenką Lia Ludvik przegrała przez ippon w końcówce pojedynku. Po walce Polka bardzo żałowała, bowiem złoto MEJ było na wyciągnięcie ręki...

 

- W finale popełniłam błąd zbyt szybko wchodząc w parter po ataku przeciwniczki, za co otrzymała waza-ari. Niestety, nie udało mi się odrobić straty. Jest to mój pierwszy medal na imprezie mistrzowskiej i bardzo się z niego cieszę, jednak pozostaje niedosyt po przegranym finale. Tego dnia czułam się świetnie przygotowana zarówno fizycznie, jak i psychicznie i uważam, że złoty medal był w zasięgu – dodała Angelika Szymańska.

 

Już wkrótce przed włocławianką rywalizacja w kraju z seniorkami, na czele z medalistką MŚ i ME Agatą Ozdobą-Błach i Karoliną Tałach i kolejne starty międzynarodowe. - Oczywiście moim celem są Igrzyska Olimpijskie, jednak na razie skupię się na przygotowaniach do Mistrzostw Świata Juniorów – powiedziała wicemistrzyni Polski Seniorek, która za kilka tygodni wystąpi na Bahamach.

 

Oprócz Angeliki Szymańskiej, brąz w stolicy Bułgarii zdobył Cezary Tchórzewski (-73kg), 5 miejsce zajął Iwo Baraniewski (-100kg), a 7 pozycję Julia Świątkiewicz (+100kg). W turnieju drużyn mieszanych Polacy przegrali 2:5 z Gruzją. Swoje walki wygrali Cezary Tchórzewski i Sebastian Ołdak.