ME Kadetów w Rydze: Polacy z medalami, wygrywali z najlepszymi

Z trzema brązowymi medalami wracają do Polski nasi judocy z Mistrzostw Europy Kadetów w Rydze. Na podium stanęli: Wiktoria Ślązok (-48kg) i Daniela Badura (-57kg, obie GKS Czarni Bytom) oraz Dawid Szulik (-73kg, KS Polonia Rybnik). Biało-Czerwoni wygrywali w łotewskiej stolicy z najlepszymi rówieśnikami z kontynentu.

Polscy zawodnicy w drodze po krążek ME wygrali po 4-5 walk. Jako pierwsza w gronie medalistów znalazła się Wiktoria Ślązok, która pokonała m.in. liderką rankingu światowego kategorii -48kg Węgierkę Lucę Mamirą i zajmującą 3 miejsce w tej klasyfikacji Włoszkę Asię Sassi. Polka jest 25.

Daniela Badura dotarła do półfinału mistrzowskich zawodów na Łotwie. Pojedynek o brąz wygrała z Łotyszką Anną Gulite, która na liście IJF jest 10. Reprezentantka Biało-Czerwonych natomiast była dotąd 63 w wadze -52kg.

Walczący w kat. 93kg Dawid Szulik, podobnie jak Wiktoria Ślązok, osiągnął ćwierćfinał, a potem musiał przebijać się przez gęste sito zawodników w repesażach. Spisał się doskonale, tak jak nasze judoczki, i wywalczył brąz. W decydującej walce wygrał z Gruzinem Vakhtangiem Pavliashvilim, który jest 9 w rankingu światowym.

Bardzo dobrze w Rydze walczyła także Aleksandra Kowalewska (KS Nastula Club Warszawa), wiceliderka listy międzynarodowej federacji IJF. Polka pokonała 4 przeciwniczki, ale w walce o brąz przegrała z Austriaczką Eleną Dengg, z którą dzieli 2 pozycję w klasyfikacji wagi -70kg. Ostatecznie Polka uplasowała się na 5 lokacie.

W czołówce ME Kadetów (Juniorów Młodszych) znaleźli się także inni podopieczni trenera głównego polskiej reprezentacji Tomasza Jopka – 7 miejsce Kinga Chmielewska (-48kg, GKS Czarni Bytom) i Kamil Kustrzycki (-60kg, Klub Sportowy Judo Gwardia Koszalin), 9 miejsce Kamil Michna (-55kg, GKS Czarni Bytom) i Anna Bednarz (-63kg, UKS Piętnastka Krosno).