ME Kadetów w Warszawie: Katarzyna Sobierajska z brązowym medalem!

Po znakomitych występach w Pucharach Europy Katarzyna Sobierajska (-70kg) zdobyła dziś brązowy medal Mistrzostw Europy Kadetów w Warszawie. Bardzo blisko podium byli także Albin Kocioł (-81kg) i Michał Jędrzejewski (-90kg).

Pochodząca z Przemętu w Wielkopolsce Katarzyna Sobierajska (AZS UW Warszawa) wywalczyła złote krążki w PE w Follonicy i Zagrzebiu oraz srebro w Bielsku-Białej. Trenerzy reprezentacji Kotaro Sasaki i Paweł Zagrodnik w niej upatrywali kandydatki do zdobycia medalu podczas ME na Torwarze, a 17-letnia zawodniczka zrealizowała ten cel.

Katarzyna Sobierajska błyskawicznie poradziła sobie z Greczynką Aristeą-Ioanną Dimou, a następnie przegrała o wejście do półfinału z Łotyszką Uną Dolgilevicą, dla której to już trzeci start w ME Kadetach (sięgnęła po srebro w Warszawie), a niemal cała nasza reprezentacja debiutuje w takiej rangi zawodach. W repesażach Polka wygrała kolejno z Dunką Idą Jakobsen oraz Niemkami Tią Scheerat i Elisabeth Pflugbeil.

Wychowanka UKS Pohl Judo Przemęt w powiecie wolsztyńskim zaczynała karierę pod okiem Damiana Lisiewicza, a obecnie jej trenerem jest Zdzisław Grochowski. Kolejnym wyzwaniem dla naszej brązowej medalistki będą jesienne Mistrzostwa Świata.

W sobotę świetnie radzili sobie również inni nasi judocy. Do walk o medale dotarli Albin Kocioł (TS Wisła Kraków) i Michał Jędrzejewski (SGKS Wybrzeże Gdańsk). Obaj ostatecznie zajęli 5 pozycje.

Albin Kocioł (-81kg) wygrał przez waza-ari z Łotyszem Maksimsem Duinovsem, a w ćwierćfinale szybko uporał się ze światową „dwójką” Rosjaninem Mikhailem Avdeevem, który w tym roku miał na koncie złote medale Pucharów Europy w Follonicy i Berlinie oraz brąz w Bielsku-Białej. Polak przegrał półfinał z Rosjaninem Ikhvanem Edilsultanovem, a o brąz z Węgrem Peterem Safrany.

Michał Jędrzejewski (-90kg) pokonał na inaugurację turnieju Litwina Marijusa Mitrochinasa, zaś w kolejnej walce przegrał w dogrywce z Włochem Daniele Accogli (nr 2 w rankingu światowym). Następnie pokonał dwóch znacznie wyżej notowanych rywali w repesażach - Bułgara Borislava Vladova i Gruzina Gizo Gugunashviliego - nr 10 i 8 na liście IJF. O brąz uległ innemu gruzińskiemu zawodnikowi Tornike Poladishvili, który w pierwszej rundzie wyeliminował Dawida Mechowskiego.

W zawodach indywidualnych na Torwarze najlepiej walczyli Włosi, którzy mieli swoich 5 judoków w finałach i sięgnęli po 4 tytuły mistrzowskie. Po 2 złota zdobyli reprezentanci Rosji, Turcji i Francji, a po jednym Azerowie, Czesi, Belgowie, Ormianie i Gruzini.