ME U-23 w Iżewsku: brązowy medal Kacpra Szczurowskiego

Wicemistrz Polski Seniorów Kacper Szczurowski (Klub Środowiskowy AZS Gliwice) wywalczył brązowy medal w kategorii -100kg w ostatnim dniu Mistrzostw Europy do lat 23. Bardzo blisko podium był w niedzielę także Dominik Majowski (GKS Czarni Bytom) w wadze +100kg. Turniej odbył się stolicy Udmurcji - Iżewsku (Rosja).

Po srebrnym krążku Pawła Drzymała (-81kg, GKS Czarni Bytom), w trzecim dniu zawodów Biało-Czerwoni znów rywalizowali o medale. 22-letni Kacper Szczurowski, który po raz 2 startował w ME U23, wygrał z Białorusinem Antonem Sachylovichem w dogrywce, a następnie przegrał w ćwierćfinale z Holendrem Jelle Snippe. W repesażu pokonał Węgra Petera Arvai i o brąz Gruzina Ilję Sulamanidze.

Jego rówieśnik Dominik Majowski debiutował w tych zawodach i jednocześnie to był jego pierwszy międzynarodowy start w wadze ciężkiej. Zaczął rywalizację od zwycięstwa z Białorusinem Bogdanem Voitsikiem, a w 1/4 finału uległ po walce trwającej ponad 6 minut Finowi Martti Puumalainenowi. Podobnie jak Kacper Szczurowski triumfował w pojedynku repesażowym - z Bułgarem Ivaylo Dimitrovem, ale w walce o brązowy medal lepszy od Polaka okazał się Białorusin Yahor Kukharenka.

W wadze -100kg startował także Iwo Baraniewski (UKJ 225 Warszawa), ale brązowy medalistka ubiegłorocznych Mistrzostw Świata Juniorów, doznał porażki w walce z Rosjaninem Vitalii Pleshakovem w 1/8 finału.

Rok temu brąz ME U-23 w Gyor na Węgrzech zdobył w kat. -100kg Oleksiy Lysenko, a jeszcze lepiej spisała się Julia Kowalczyk (-57kg), która została Młodzieżową Mistrzynią Starego Kontynentu. Dziś jest również brązową medalistką MŚ Seniorek.

Co ciekawe podczas tegorocznych MP w Rybniku zmagania w -100kg wygrał Oleksyi Lysenko (AZS AWF Warszawa), drugi był Kacper Szczurowski (KŚ AZS Gliwice), a po brąz sięgnęli Iwo Baraniewski (UKJ 225 Warszawa) i Dominik Majowski (Czarni Bytom).

W Rosji Dominik Majowski wystąpił w wadze ciężkiej. - Już wcześniej z trenerem klubowym Przemysławem Matyjaszkiem przygotowywaliśmy Dominika do startu w plusie. Chcemy dać mu szansę i być może otwarcie w tej kategorii okaże się bardzo dobrym występem - mówił przed turniejem Mirosław Błachnio, trener reprezentacji Polski.

Dorobek Biało-Czerwonych w Iżewsku to 2 medale i dwa miejsca 5 - wspomnianego Dominika Majowskiego i Aleksandry Kalety (-52kg). Sebastian Marcinkiewicz był 7 w wadze -81kg.