ME U-23 w Iżewsku: Iwo Baraniewski chce powtórzyć sukces Julii Kowalczyk

Przed rokiem w węgierskim Gyor Julia Kowalczyk (-57kg) zdobyła złoty medal Mistrzostw Europy do lat 23. Kolejny turniej tej rangi odbędzie się w dniach 1-3 listopada w rosyjskim Iżewsku. Sukces judoczki KS Polonia Rybnik chciałby powtórzyć Iwo Baraniewski (UKJ 225 Warszawa).

- Jadę na Młodzieżowe Mistrzostwa Europy po złoty medal. Mam już doświadczenie z kilku turniejów mistrzowskich i uważam, że to nie będzie trudniejszy start od tych, w których brałem udział – mówi startujący w kategorii -100kg Iwo Baraniewski. W tej samej wadze rywalizować będzie Kacper Szczurowski (KŚ AZS Gliwice).

20-letni Iwo Baraniewski w tym roku zadebiutował w Mistrzostwach Świata Seniorów oraz Mistrzostwach Europy Seniorów połączonych z Igrzyskami Europy. Rok temu zdobył brązowy medal MŚ Juniorów – podobnie jak Aleksandra Kaleta (-52kg, UKS Judo Wolbrom), a wcześniej startował w ME Kadetów i ME Juniorów.

- Po MŚ w Tokio, w których przegrałem walkę z Irlandczykiem Benjaminem Fletcherem, trenowałem w klubie oraz byłem na campie w Rzymie, a także na zgrupowaniu w Zakopanem – dodał Iwo Baraniewski, który ma nadzieję zwyciężyć w Iżewsku i powtórzyć zeszłoroczny sukces Julii Kowalczyk. Niedługo później 22-letnia zawodniczka został brązową medalistką Mistrzostw Świata Seniorek.

2 listopada 2018 roku w Gyor (Iwo Baraniewski będzie startował 3 listopada) pokonała Kosowiankę Flakę Loxhę, Ukrainkę Mariię Skorę, Niemkę Anne-Sophie Schmidt i w finale Brytyjkę Lele Naime.

W Rosji w wadze -57kg walczyć będą dwie 21-letnie judoczki - Anna Dąbrowska (MKS Juvenia Wrocław) i Vanessa Machnicka (KS Akademia Judo Poznań), która w ostatnim czasie przeniosła się z kategorii -63kg. Anna Dąbrowska zdobywała medale na wielkich imprezach w kadetkach – srebro ME w 2014 roku, srebro EYOF w 2015 roku oraz brąz MŚ w 2015 roku.

Oprócz pięciorga wymienionych reprezentantów Polski, w składzie Biało-Czerwonych na ME do lat 23 są -78kg Paulina Dziopa (GKS Czarni Bytom) oraz -73kg Kacper Kaczor (GKS Czarni Bytom), -81kg Sebastian Marcinkiewicz (KS Gwardia Wrocław), Paweł Drzymał (GKS Czarni Bytom), +100kg Dominik Majowski (GKS Czarni Bytom).