POLSKI ZWIĄZEK JUDO

rok założenia 1957

Jesteś tutaj

ME U-23 w Iżewsku: Kacper Szczurowski - czekałem na medal Mistrzostw Europy

Przed 2 laty, w ostatnim roku w juniorach, Kacper Szczurowski (-100kg) przegrał walkę o brąz Mistrzostw Europy w słoweńskim Mariborze. W rosyjskim Iżewsku wreszcie zrealizował swój cel i zwyciężył w pojedynku o brązowy krążek Młodzieżowych ME do lat 23.

- Moim celem na ten rok i marzeniem sportowym od dłuższego czasu było wywalczenie medalu na Mistrzostwach Europy. Zawody w Rosji kosztowały mnie dużo zdrowia i stresu, wiem też, że wiele osób liczyło na mój medal i dla mnie samego też było to jedyne zadanie do zrealizowania - mówi 22-letni Kacper Szczurowski (Klub Środowiskowy AZS Gliwice).

W 2017 w MEJ Juniorów na Słowenii reprezentant Polski doszedł do półfinału, ale później przegrał 2 walki i ostatecznie zajął 5 pozycję.

Turniejowa drabinka w Iżewsku ułożyła się dla Kacpra Szczurowskiego, że w dwóch pierwszych walkach miał rywali, z którymi już wygrywał. To Białorusin Anton Sachylovich i Holender Jelle Snippe. Z pierwszym wygrał po dogrywce, a z drugim przegrał tym razem w ćwierćfinale na kary 3:2 i musiał dalej walczyć w repesażach. W tym pojedynku pokonał Węgra Petera Arvai, a przeciwnikiem w walce o brąz był Gruzin Ilja Sulamanidze.

- Zawody rangi mistrzowskiej rządzą się swoimi prawami, bywa na nich często wiele niespodzianek. Przed wejście na matę przed decydującym pojedynkiem wierzyłem, że wyjdę z niego zwycięsko, byłem pewny siebie - dodał srebrny medalista niedawnych Mistrzostw Polski Seniorów w wadze -100kg.

Taktyka na walkę o brąz okazała się skuteczna, bowiem judoka ze Śląska wygrał przez waza-ari. - Założyliśmy z trenerem, że nie będę wchodził w kontakt oraz zwarcie, ponieważ ten styl pasuje Gruzinom. Moim zadaniem było kontrolowanie oraz wyprzedzanie przeciwnika atakami - przyznał Kacper Szczurowski, który wcześniej rzucał Antona Sachylovicha na yoko tomoe nage oraz obi tori gaeshi, a także Petera Arvai dwa razy na kata otoshi. Ilję Sulamanidze rzucił pod koniec regulaminowego czasu również na kata otoshi.

Na podium w stolicy Udmurcji stanął też Paweł Drzymał (GKS Czarni Bytom), który wywalczył srebro w kategorii -81kg.

Kacper Szczurowski jest m.in. medalistą - srebrnym i brązowym - zawodów rangi Pucharu Świata w Hiszpanii i Estonii.