ME w judo kata – przygotowania Polaków w Łodzi i Radomiu

Mistrzostwa Polski oraz dwie konsultacje szkoleniowe – takie są plany reprezentantów naszego kraju przed Mistrzostwami Europy w judo kata, które w dniach 14 – 15 maja odbędą się w chorwackiej Rijece.

- Przygotowania do mistrzostw kontynentu zaplanowaliśmy w nowej hali judo w Radomiu oraz w Łodzi. Konsultacje odbędą się 23 kwietnia w Łodzi i 8 maja w Radomiu, zaś Mistrzostwa Polski 7 maja też w Radomiu. Niestety trzy Puchary Europy zostały odwołane – mówi Sławomir Smater, trener naszej reprezentacji.

Szansę występu w ME w Rijece mają m.in. następujące cztery pary - po dwie seniorskie i juniorskie, tj. Anna Jagiełło - Leszek Piąstka w Kodokan Goshin Jutsu i Bartosz Machna - Dawid Kajdy w Nage No Kata oraz Aleksandra Masternak – Patryk Urban w Nage No Kata i Stanisław Ptak – Antoni Ptak w Ju No Kata – przyznał szef Komisji DAN w Polskim Związku Judo.

Jesienią 2021 roku w Mistrzostwach Świata w Lizbonie brązowy, historyczny medal dla Polski w judo kata zdobyli w juniorach Aleksandra Masternak z Patrykiem Urbanem. Bardzo dobrze zaprezentowali się także doświadczeni Anna Jagiełło i Leszek Piąstka, którzy zajęli 4 miejsce.

Trener Sławomir Smater zaznaczył, że skład na Mistrzostwa Europy jeszcze jest nie zatwierdzony. - Być może dołączymy jeszcze inne pary, ale to nie jest pewne. Pełny skład wystawimy na wrześniowe Mistrzostwa Świata w Krakowie.

Przed MŚ Biało-Czerwoni będą uczestniczyli w kilku następnych konsultacjach stacjonarnych i zdalnych.

W ubiegłorocznych ME w podwarszawskim Józefowie Polacy wywalczyli 9 medali. Po złoto sięgnęli w Ju No Kata w kategorii juniorów Antoni i Stanisław Ptak. Reprezentację prowadzili trenerzy Sławomir Smater (główny szkoleniowiec) oraz Tomasz Piasecki i Jarosław Wołowicz.