POLSKI ZWIĄZEK JUDO

rok założenia 1957

Jesteś tutaj

ME w Pradze: Paula Kułaga przed długo wyczekiwanym debiutem

Paula Kułaga po raz pierwszy wystartuje w Mistrzostwach Europy Seniorów, które w czwartek rozpoczną się w Pradze. - Obsada w mojej kategorii jest mocna, ale liczę na miejsce w ósemce - mówi Mistrzyni Polski w wadze +78 kg.

Paula Kułaga to pięciokrotna mistrzyni kraju, ale nie miała jeszcze okazji startu w seniorskich Mistrzostwach Europy. W poprzednich latach na przeszkodzie stawały kontuzje lub nie uzyskała minimum kwalifikacyjnego. - W jednym sezonie nawet dwa razy byłam na podium zawodów Pucharu Świata, ale to też nie wystarczyło, by spełnić minimum. Nie mogłam wystąpić w Mistrzostwach Europy, bo byłam zbyt nisko w rankingu. Mam za sobą start w Mistrzostwach świata, dwa lata temu w Baku dotarłam do 1/8 finału - powiedziała judoczka UKS Copal Trzcianka.

Zawody w Czechach będą dla niej najważniejszym sprawdzianem w tym roku. Od marca, czyli od początku pandemii, wystąpiła jedynie w międzynarodowym turnieju w Bańskiej Bystrzycy oraz w mistrzostwach kraju w Trzciance. - Ominął mnie start w Grand Slamie w Budapeszcie, który odbył się w październiku. Przechodziłam akurat koronawirusa, na szczęście miałam lekkie objawy. Natomiast po powrocie do zajęć, na początku trudniej mi się oddychało. Potrzebowałam nieco lżejszego wprowadzenia w trening, ale teraz już jest wszystko w porządku - zapewniła.

24-letnia zawodniczka od dwóch lat startuje w kategorii open, wcześniej rywalizowała w wadze do 78 kg. Nie ukrywa, że w dobie pandemii i ograniczonych kontaktów międzynarodowych niełatwo jest znaleźć odpowiednie partnerki do treningu i sparingów. - U nas w kraju nie ma praktycznie tak dużych zawodniczek, zarówno pod względem wagi, jak i wzrostu. Jeśli rywalka jest dużo wyższa ode mnie, to jest to jakiś problem dla mnie, bo ja łapię uchwyt z góry. Ze względu na pandemię nie można było wyjeżdżać na campy międzynarodowe. Dlatego brak kontaktów jest dla mnie sporym utrudnieniem. Muszę sobie jakoś radzić, albo z dziewczynami z kategorii 78 kg, albo z chłopakami. A doświadczenie będę zbierać w trakcie turniejów.

Walki z judoczkami, ważącymi 30 kilogramów więcej, niosą za sobą ryzyko. Podczas tegorocznych zawodów w Dusseldorfie rywalizowała ze znacznie potężniejszą rywalką, która niechcący na nią wpadła i doznała kontuzji obojczyka.

W Pradze liczy na udany start i punktowane miejsce, czyli w pierwszej ósemce (przyznawana są dwa miejsca siódme). - Obsada ma być mocna, choć niezbyt liczna. Wcześniej było zgłoszonych 14 zawodniczek, dwie niedawno się wykreśliły. Te, które zostały, to ścisła czołówka europejska - zaznaczyła Paula Kułaga.

Mistrzostwa Europy są też okazją do zdobycia punktów do rankingu olimpijskiego, a Paula Kułaga nie ukrywa, że udział w Igrzyskach w Tokio jest jej celem i marzeniem. - W mistrzostwach punkty zdobywa się nawet za wygranie jednej walki. Na pewno nawet bardzo dobry start nie jest w stanie dać mi tyle punktów, by uzyskać prawo startu w igrzyskach. Szansy będę szukać w turniejach kwalifikacyjnych w przyszłym roku, ale jeszcze nie znamy żadnych terminów. W grudniu mieliśmy zaplanowany start w Grand Prix w Zagrzebiu, ale impreza została odwołana - przekazała.