ME w Tel Avivie: Agata Ozdoba-Błach - najważniejsze dobrze zacząć

- Najważniejsze dobrze zacząć turniej, potem może się już jakoś potoczy - mówi nasza obecnie najbardziej utytułowana judoczka Agata Ozdoba-Błach (-63kg) przed Mistrzostwami Europy, które za tydzień rozpoczną się w Tel Avivie.

30-letnia wrocławianka jest brązową medalistką ubiegłorocznych Mistrzostw Świata. Z kolei w 2014 roku stanęła na najniższym stopniu podium Mistrzostw Starego Kontynentu we francuskim Montpellier. Przełomowe w drodze po medal okazało się wówczas zwycięstwo ze słynną Yarden Gerbi.

- Walka z Izraelką Gerbi była oczywiście bardzo trudna i znając dzień wcześniej losowanie opracowywałam już strategię. Za każdym razem jak oglądam tę walkę, zastanawiam się czy dowiozę zwycięstwo do końca, bo było duże zagrożenie otrzymania trzeciej kary - wspominała Agata Ozdoba-Błach.

Zawodniczka AZS AWF Wrocław zawsze znakomicie czuje się we Francji, swego czasu tam studiowała, bardzo dobrze zna język francuski. Podczas ME 2014 Polka pokonała 4 rywalki, w tym w pojedynku o brąz Włoszkę Edwige Gwend.

Podobnie jak przed tamtym turniejem, tak również przed zawodami w Tel Avivie, Agata Ozdoba-Błach wraz z pozostałymi kadrowiczami przygotowuje się na zgrupowaniu w Zakopanem. - Podobieństwa są też inne, np. mamy kontrolowany poziom hormonów i kinazy kreatynowej - dodała.

Po ubiegłorocznym sukcesie w MŚ, Agata Ozdoba-Błach miała krótką przerwę na sprawy osobiste - wyszła za mąż, a jej towarzyszem życia został Łukasz Błach, wielokrotny reprezentant Polski, a dziś asystent trenera głównego kobiecej reprezentacji Mariana Tałaja.

- Jeśli chodzi o zbliżające się ME, mam nadzieję powalczyć jak najlepiej. Najważniejsze jest zwycięstwo w pierwszej walkę, a potem może się już jakoś potoczy - powiedziała zawodniczka, która po raz 5 wystąpi w ME, a debiutowała w 2011 roku.

W tym sezonie Agata Ozdoba-Błach wystąpiła w 2 najmocniejszych turniejach Grand Slam - w Düsseldorfie i Jekaterynburgu. W Rosji zajęła 5 miejsce, a wygrała m.in. z Niemką polskiego pochodzenia Martyną Trajdos.

W izraelskim Tel Avivie w wadze -63kg walczyć będzie także mająca bardzo udany początek Karolina Tałach. Zdobyła złoty medal European Open w Portugalii, srebrny Grand Prix w Gruzji i brązowy European Open w Warszawie.