POLSKI ZWIĄZEK JUDO

rok założenia 1957

Jesteś tutaj

ME w Tel Avivie: dyrektor sportowy – celem są 2-3 medale

- 2-3 medale są celem naszych reprezentantów podczas rozpoczynających się w czwartek w izraelskim Tel Avivie Mistrzostw Europy Seniorów – mówi Jarosław Wołowicz, dyrektor sportowy Polskiego Związku Judo.

Tym razem walka o medale będzie się odbywać tylko indywidualnie. Latem w Rosji rozegrane zostaną ME Drużyn Mieszanych. Właśnie w tej konkurencji dodatkowo rozdane zostaną medale podczas Igrzysk Olimpijskich w Tokio.

- Satysfakcjonujący wynik na ME w Izraelu to 1, a najlepiej 2 medale kobiet i 1 medal mężczyzn. To byłby bardzo dobry wynik na miesiąc przed rozpoczęciem kwalifikacji olimpijskich. Biorąc pod uwagę miejsca punktowane 1-7, liczymy na dwóch zawodników w tej strefie i trzy-cztery zawodniczki – powiedział Jarosław Wołowicz.

Były trener reprezentacji narodowej zwrócił uwagę, że w kadrze mamy 8 judoczek, czyli 2 razy więcej niż judoków, ale to pokłosie lepszych startów żeńskiej części reprezentacji w zawodach rangi Grand Slam, Grand Prix oraz European Open.

- Na pewno więcej jakości jest w ekipie kobiecej, ale jak mówię liczymy także na start panów. Mogło być ich nawet więcej w Tel Avivie, a mam na myśli Michała Bartusika (-73kg), lecz ostatnie jego występy nie były najlepsze. Dalej będziemy na niego stawiać, ale podobnie jak inni nasi judocy musi potwierdzać reprezentacyjne aspiracje dobrymi walkami na arenie międzynarodowej - dodał.

Rozstawieni w środowym losowaniu będą Maciej Sarnacki (+100kg) i Anna Borowska (-57kg) i to jest dla nich handicap.

- Pozostali muszą liczyć na odrobinę szczęścia w losowaniu, bo nawet będąc dobrze przygotowanym nikt nie chciałby w pierwszej rundzie trafić na faworytów, medalistów Igrzysk czy Mistrzostw Świata. Dla nas turniej w Izraelu jest niezwykle ważny, zobaczymy jak wygląda nasza kadra po roku pracy z nowymi trenerami i na kogo możemy realnie liczyć pod kątem wrześniowych MŚ w azerskim Baku – mówi Jarosław Wołowicz.

Trenerami kadry kobiet są Marian Tałaj i jego asystent Łukasz Błach, a kadry mężczyzn - Zbigniew Pacholczyk i jego asystent Paweł Zagrodnik.