POLSKI ZWIĄZEK JUDO

rok założenia 1957

Jesteś tutaj

Mirosław Błachnio – zgrupowanie w Zakopanem i Grand Prix w Tel Avivie

Reprezentanci Polski w judo rozpoczęli zgrupowanie w COS OPO w Zakopanem. To pierwszy tegoroczny etap przygotowań do Igrzysk Olimpijskich w Tokio. – Stawiamy na indywidualizację zajęć, sporo będzie też randori i walk sędziowanych – mówi trener główny kadry Mirosław Błachnio. Pod koniec stycznia Biało-Czerwoni wystartują w Grand Prix w Tel Avivie.

W dniach 3-17 stycznia w stolicy polskich Tatr trenować będzie ok. 60-osobowa grupa seniorów, młodzieżowców, juniorów i kadetów. Zajęcia prowadzić będą trenerzy Mirosław Błachnio, Paweł Zagrodnik, Jarosław Wołowicz, Jarosław Mroczko, Przemysław Matyjaszek, Igor Dzierżanowski, Jacek Kowalski, Marek Kręcielewski, Kotaro Sasaki i Tomasz Jopek. Sztab tworzą także psycholog Marek Graczyk i fizjoterapeuta Mikołaj Trześniewski.

- Do południa będziemy pracować w siłowni nad motoryką, zaplanowane są także treningi w terenie pod kątem wytrzymałości. W ogóle zaczynamy obóz od sprawdzianu siły maksymalnej. Takich testów będzie dużo więcej, ponieważ chcemy indywidualizować trening w zależności od potrzeb poszczególnych zawodniczek i zawodników. W godzinach popołudniowych planujemy zajęcia na macie, w tym oczywiście randori i walki sędziowane. Część osób stoczyła już trochę pojedynków na campie poświątecznym w Bytomiu, ale tych walk potrzebujemy jeszcze sporo. W dniach 10-11 stycznia zapraszamy zawodników klubowych na 4 randori z reprezentantami z poszczególnych grup wiekowych – powiedział trener Biało-Czerwonych Mirosław Błachnio.

Najważniejszym turniejem w 2020 roku są Igrzyska Olimpijskie, które pod koniec lipca rozpoczną się w Tokio. Wcześniej Polacy wystąpią w Mistrzostwach Europy w pierwszych dniach maja w Pradze. Na zgrupowaniu w Zakopanem trenować będą m.in. Julia Kowalczyk, brązowa medalistka Mistrzostw Świata 2019 w wadze -57kg i wielu innych kadrowiczów.

- Pierwszymi tegorocznymi zawodami z cyklu IJF Tour, zaliczanymi do kwalifikacji olimpijskich, będzie World Tour w Tel Avivie w dniach 23-25 stycznia. Zgłoszonych jest 15 osób, z których każdy ma szansę powalczyć o bilet do Tokio. Nie chcemy nikogo wykluczać, dlatego zasady są jasne – judocy będący najwyżej w rankingu olimpijskim będą mieli zapewnione pełen finansowanie startów w kwalifikacjach, zaś osobom z dalszych miejsc będziemy pomagać na tyle, na ile Związek będzie stać. Brak realizacji założeń wynikowych w dwóch kolejnych turniejach też będzie skutkował mniejszym finansowaniem. Musimy stawiać na najlepszych, jak również myśleć o Igrzyskach w 2024 roku – dodał szkoleniowiec.

Poza grupą seniorów, w COS Zakopane trenować będą m.in. młodzieżowcy -52kg Aleksandra Kaleta, -70kg Eliza Wróblewska, -78kg Paulina Dziopa, -60kg Tomer Golomb, -81kg Sebastian Marcinkiewicz, -81kg Paweł Drzymał; juniorzy -63kg Natalia Kropska, -70kg Katarzyna Sobierajska, Agata Pałka, +70kg Kinga Wolszczak, -66kg Michał Kowalczyk, -73kg Adam Stodolski, -81kg Dymitrij Janczylik, Jakub Pankowski, -90kg Michał Jędrzejewski, +100kg Wojciech Kordyalik; kadeci -55kg Ksawery Ignasiak, -44kg Oliwia Onysk, -63kg Martyna Glubiak, -70kg Zuzanna Banaszek.