POLSKI ZWIĄZEK JUDO

rok założenia 1957

Jesteś tutaj

Mistrzostwa Europy w formule kata - Polacy powalczą na Słowenii

Anita Krawczyk i Maciej Pudłowski w Nage-no-kata oraz Anna Jagiełło i Leszek Piąstka w Kodokan-Goshin Jutsu startować będą w dniach 19-20 maja w Mistrzostwach Europy w Kata w mieście Koper na Słowenii. Ministerstwo Sportu i Turystyki dofinansowało tę formułę z puli sportów nieolimpijskich. Polski Związek chce rozwijać judo kata.

 

- Do Mistrzostw Europy zgłosiliśmy także Marcina Nowakowskiego i Wojciecha Niedomagałę w Katame-no-kata. Niestety Wojciech Niedomagała doznał kontuzji kolana i ich wyjazd raczej nie dojdzie do skutku - mówi popularyzujący u nas w kraju judo kata Sławomir Smater, szef komisji DAN.

 

Biało-Czerwoni niedawno startowali w Pucharze Europy we francuskim Tours. Zawodnicy z Uniwersytetu Łódzkiego Leszek Piąstka i Anna Jagiełło zajęli 4 miejsce, a Wojciech Niedomagała i Marcin Nowakowski (Akademia Judo Warszawa) 9 miejsce.

 

- Przede wszystkim bardzo cieszymy się, że Ministerstwo Sportu i Turystyki chce nam pomóc rozwijać Judo Kata i dzięki poparciu prezesa Polskiego Związku Judo Jacka Zawadki możemy zacząć rozpocząć nasze działania. Bardzo nam zależy na szkoleniu dzieci i młodzieży, oczywiście nie zapominamy o seniorach, powołaliśmy już kadrę A i B - powiedział Sławomir Smater.

 

Pierwszym ważnym zadaniem było szkolenie sędziów. 2-krotnie do Polski przyjeżdżał Michael Kozlowski z Międzynarodowej Komisji Sędziowskiej IJF Judo Kata. - Zależało nam na przygotowaniu odpowiedniej liczby sędziów do pracy podczas krajowych zawodów, wszyscy mają dostęp do aktualnych przepisów i regulaminów. To szczególnie ważne w rywalizacji dzieci i młodzieży. Nie chcemy aby ktokolwiek był posądzany o stronnicze sędziowanie, stąd standaryzacja naszych działań sędziowskich.

 

Sławomir Smater zapewnił, że we wrześniu odbędzie się Puchar Polski w grupach młodzieżowych. W grudniu planowane są Mistrzostwa Polski.

 

- Judo Kata jest dla nas bardzo ważną formułą. Nie wszystkie trenujące dzieci chcą uczestniczyć w walkach, dlatego uczestnictwo w pokazach technik może być dla nich świetną alternatywą. Wiąże się na pewno z mniejszym stresem, także dla rodziców oglądających swoje dzieci. A potem, kto wie, może część z tych młodych osób będzie startować w walkach sportowych - dodał.

 

Oceniając szanse seniorów w zbliżających się ME na Słowenii, Sławomir Smater przyznał, że poziom czołówki jest bardzo wysoki. Wśród najlepszych są Włosi, Francuzi, Belgowie, Hiszpanie czy Niemcy.

 

- W przypadku duetu Anna Jagiełło/Leszek Piąstka wielkim sukcesem byłoby zajęcie miejsca w granicach 4-7. Z kolei Anita Krawczyk i Maciej Pudłowski powinni celować w lokaty 6-9. O medale będzie ciężko, nie ma co ukrywać. Widziałem na żywo ubiegłoroczne Mistrzostwa Świata na Sardynii i naprawdę umiejętności najlepszych są niesamowite - powiedział Sławomir Smater, który swoje umiejętności i wiedzę judo kata doskonalił w Japonii.