Mistrzostwa Polski: Julia Kowalczyk ze złotym medalem w Trzciance

Brązowa medalistka Mistrzostw Świata Seniorek Julia Kowalczyk (Polonia Rybnik) zwyciężyła w kategorii -57kg Mistrzostw Polski w Trzciance. W pierwszym dniu złote medale zdobyły również m.in. Angelika Szymańska (Olimpijczyk Włocławek) w wadze -63kg i Eliza Wróblewska (Power Duck Akademia Judo Poznań) -70kg.

W sobotnich walkach finałowych Julia Kowalczyk wygrała z koleżanką klubową Zuzanną Łogożną, Angelika Szymańska pokonała Agatę Zacheję (Gwardia Warszawa), zaś Eliza Wróblewska zwyciężyła Urszulę Hofman (AZS AWF Wrocław).

Dla 23-letniej Julii Kowalczyk i 21-letniej Elizy Wróblewskiej to powrót na najwyższy stopień podium MP Seniorek. Zawodniczka z Rybnika poprzednio triumfowała w 2016 roku w Katowicach, a judoczka z Poznania najlepsza była w 2017 roku w Opolu. Z kolei 20-letnia Angelika Szymańska miała już srebro i 2 brązowe krążki, a dziś sięgnęła po tytuł mistrzowski w gronie seniorek.

W wadze -63kg brązowe medale wywalczyły bardzo doświadczona, brązowa medalistka MŚ i ME Seniorek 32-letnia Agata Ozdoba-Błach (AZS AWF Wrocław) i 20-letnia Natalia Kropska (Czarni Bytom), Wicemistrzyni Świata Kadetek i brązowa medalistka ME Kadetek z 2017 roku. Natomiast wśród medalistek wagi -70kg znalazła się 18-letnia Katarzyna Sobierajska (AZS UW Warszawa). W ubiegłym roku zdobyła brąz podczas ME Kadetek w Warszawie.

W sobotę w Trzciance zwyciężały również Paulina Dziopa (Czarni Bytom) -78kg i miejscowa judoczka Paula Kułaga (UKS Copal Trzcianka) +78kg, która jako jedyna obroniła tytuł wywalczony rok temu w Rybniku. W kategorii ciężkiej brąz wywalczyła m.in. 18-letnia Kinga Wolszczak (Śląsk Wrocław).

Wśród mężczyzn tytuły mistrzów kraju obronili kolejno Wiktor Mrówczyński (AZS AWF Katowice) -73kg, Damian Stępień (AZS UW Warszawa) -81kg, Piotr Kuczera (Team Kejza Rybnik) -90kg i Oleksii Lysenko (AZS AWF Warszawa) -100kg. W wadze +100kg najlepszy był Mariusz Krueger (KUMA Judo Warszawa).

Po raz 2 z rzędu brąz w -73kg zdobył Adam Stodolski (UKS Leśnik Kaczory), w -81kg na 3 podium Damian Szwarnowiecki i Sebastian Marcinkiewicz(obaj KS PRAESIDIUM Wrocław), a w finale byli – wspomniany Damian Stępień i Kyrylo Wesełowski (AZS AWF Warszawa). W plusie wicemistrzem został 19-letni Wojciech Kordyalik (Śląsk Wrocław). Z kolei w -90kg po brąz sięgnął Michał Jackiewicz (UKJ "ASzWoj Warszawa).

W niedzielę o medale powalczą zawodniczki kat. -48kg, -52kg oraz zawodnicy kat. -60kg, -66kg. Odbędą się także MP drużyn mieszanych.